Dzięki niezwykłemu postępowi, jaki dokonał się w tej dziedzinie w ostatnich latach, jesteśmy w stanie zidentyfikować chorobę, której objawów jeszcze nie odczuwamy.
Badanie termowizyjne wyróżnia się pomiarem temperatury powierzchni ciała. Kamera termowizyjna jest bardzo czułym urządzeniem i wykrywa różnice temperatur dochodzące do 0,045°C. Taka precyzja daje nam możliwość wykrycia stanów zapalnych lub chorobowych we wczesnym stadium, często zanim będą obserwowalne objawy kliniczne. Każde ciało emituje promieniowanie podczerwone. Organizmy żywe i przedmioty wręcz promieniują w paśmie niewidzialnym dla człowieka. Każdy obiekt ma inne natężenie tego promieniowania i jest ono różnie rozłożone na jego powierzchni. W odniesieniu do ciała ludzkiego ma znaczenie metabolizm i stopień ukrwienia, które to mają wpływ na temperaturę na powierzchni ciała. Badanie termowizyjne ukazuje różnice temperatur na powierzchni, co jest odzwierciedleniem tego, co dzieje się wewnątrz tkanki podskórnej. Ciepłe i zimne miejsca wskazują na stany zapalne zatok lub stawów, także zmiany nowotworowe w tkankach podwyższają ich temperaturę o 1-2°C.
Badanie termowizyjne ułatwia wykrycie raka piersi lub pomaga zaobserwować postępy podczas chemioterapii. Dermatologia w równym stopniu może korzystać z badań termowizyjnych. Pozwala bowiem na wykrywanie chorób skóry poprzez podwyższoną temperaturę tkanki. Zimne miejsca na powierzchni ciała w okolicy kręgosłupa mogą świadczyć o zwyrodnieniu kości lub osteoporozie. Takie gorzej ukrwione rejony świadczą o zaburzeniach przebudowie kości. Badanie termowizyjne świetnie spisuje się przy badaniu kobiet w ciąży i dzieci, ponieważ jest całkowicie nieszkodliwe dla organizmu i można je wielokrotnie powtarzać. Warto sprawdzić tą metodą, czy nic nam nie dolega. Koszt może nie jest niski, ale samo badanie nie trwa długo i jest bezbolesne, a jeśli nie znalazł się specjalista, który mógł rozpoznać nasze dolegliwości, warto sprawdzić, czy dzięki kamerze termowizyjnej będzie można rozpoznać nieprawidłowość.