Gdy decydujemy się na wykonanie nawierzchni z kostki brukowej, jednym z ważniejszych elementów do przemyślenia na pewno jest to, w jaki sposób wykonać odwodnienia. Oczywiście nawierzchnia nie może być wykonana jako idealnie gładka, konieczne jest wykonanie spadków, aby woda spływała w określone miejsca.

Data dodania: 2013-10-18

Wyświetleń: 7132

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Odwodnienia: co zrobić z wodą z rynien – puścić luzem a może zastosować dreny?

Przede wszystkim odbija się ją od budynków w drugą stronę, aby dzięki temu fundamenty nie były zalewane.

Jednak oddzielną kwestią jest to, co zrobić z wodą spływająca rynnami. Dzisiaj bowiem brukarstwo staje się dziedziną coraz bardziej wszechstronną i to właśnie te firmy zajmują się wykonywaniem takich usług. Oczywiście można rynny pozostawić w niezmienionym stanie, jednak na pewno nie jest to zbyt korzystne dla ułożonej nawierzchni, ponieważ strumień wody przede wszystkim wypłukuje piasek, który stosuje się do fugowania kostki, ponadto po pewnym czasie powoduje powstawanie na niej brzydkiego nalotu, co na pewno nie wygląda estetycznie.

Decydując się na układanie kostki brukowej warto pomyśleć o tym, aby zamontować specjalne osadniki podrynnowe. Spływająca do nich woda jest zazwyczaj odprowadzana rurami daleko poza nawierzchnię kostki lub do specjalnych studni rozsączających. Wprawdzie ich zamontowanie to dodatkowy koszt, jednak biorąc pod uwagę to, jak dobre efekty przynosi to w późniejszym terminie, na pewno warto się na nie zdecydować. Kostka brukowa nie jest zalewana przez silne strumienie wody, dlatego też służy bez kłopotu o wiele dłużej. Jest to niezwykle korzystne rozwiązanie zwłaszcza, gdy w grę wchodzi dość droga kostka granitowa.

Dobrym sposobem jest wykonanie tak zwanych studni chłonnych. Znajdują się w dość sporej odległości od nawierzchni, a woda do nich jest odprowadzana rurami znajdującymi się zazwyczaj pod warstwą podbudowy. Zbierająca się w niej woda jest rozsączana w pobliskim gruncie. Obecnie kupno wszystkich niezbędnych elementów do wykonania odwodnienia nie stanowi praktycznie żadnego kłopotu, ponieważ bez problemu można je dostać na rynku. Wiele firm łączy dziś sprzedaż kostki brukowej oraz innych, niezbędnych przy wykonywaniu nawierzchni produktów. Jednak korzystnie jest zlecić wykonanie odwodnienia firmie, która będzie zajmowała się układaniem nawierzchni, gdyż mają one w tej kwestii nie tylko o wiele większe doświadczenie, ale także doskonale wiedzą, jakie materiały i w jakiej ilości muszą być zakupione. Dla klientów często jest to korzystne także ze strony finansowej, ponieważ firmy często płaca znacznie mniej za materiały, co tym samym obniża koszt wykonania odwodnienia.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena