Przedszkole to miejsce, gdzie niemal każde dziecko rozwija swoje umiejętności. Jednak jak przygotować dziecko do tego "wyzwania", na co zwracać uwagę i jakie działania podjąć, aby miało poczucie komfortu?

Data dodania: 2013-10-16

Wyświetleń: 2798

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Czas na przedszkole

Większość naszych pociech, które mają już 3 latka idzie do przedszkola. Jedni z większą chęcią, a inni z mniejszą. Jest to bez wątpienia wyjątkowy czas, w którym wykwalifikowana kadra opiekunek będzie dbać o ich rozwój. W tym okresie nauczą się wielu piosenek, wierszyków, będą brać udział w przedstawieniach, a nawet nauczą się podstaw angielskiego. Czas przedszkolny nauczy nasze dzieci życia i funkcjonowania w grupie, a także tego, iż należy współpracować i dzielić się tym co mamy. Za nim zapiszemy naszą pociechę do przedszkola powinniśmy ją na to przygotować.

Aby nasze dziecko czuło się komfortowo w przedszkolu, powinniśmy wybrać takie, które odpowie na jego potrzeby. Dzieci są różne, jedne są  nieśmiałe, jedne są nadzwyczaj ruchliwe i otwarte, a jeszcze inne są alergikami. Warto zatem przygotować sobie listę warunków, jakie powinno spełniać przedszkole, do którego wyślemy nasze „maleństwo”.

Jakie elementy mogą okazać się ważne?
-liczebność grupy
-godziny otwarcia
-odległość jaką będzie trzeba pokonać każdego dnia
-popołudniowe drzemki
-dieta, leki, alergia
-zajęcia jakie odbywają się w ciągu dnia, a także dodatkowe wycieczki itp.
-sposób płatności

Ważna jest także gotowość psychofizyczna, jeżeli nasze dziecko do tego okresu przebywało jedynie z Tobą, to rozstanie może okazać się bardzo trudne.

Warto zatem odpowiedzieć sobie na pytania:
- Jak dziecko reaguje, gdy nas nie ma?
- Czy lubi być w grupie?
- Czy potrafi się bawić z innymi?
- Czy płacze, gdy wychodzimy?

Niektóre przedszkola wymagają od naszych dzieci również samodzielności. Zwraca się również uwagę na takie elementy, jak fakt noszenia pampersów, a także czy sygnalizuje potrzeby fizjologiczne.

Przygotowania
Jeżeli Twoje dziecko nie jest samodzielne, warto przed pierwszą wizytą w przedszkolu dopracować szczegóły. Pamiętaj, że dwuroczne dzieci potrafią już sygnalizować podstawowe potrzeby, zatem załóż, że Twój maluch też potrafi. Warto także usamodzielnić dziecko w zakresie ubierania czy jedzenia.
Należy także opowiedzieć dziecku o przedszkolu, a nawet skorzystać z dni otwartych, jakie są organizowane przez wiele placówek tego typu. Wówczas będzie miał okazję pobawić się zabawkami, poznać opiekunów, a my będziemy mogli zaobserwować jego reakcję.

Jeżeli przedszkole okaże się złym wyborem, a my będziemy musieli iść do pracy, wówczas pozostanie nam znalezienie niani dla dziecka.

Licencja: Creative Commons
2 Ocena