Zastosowanie komórek macierzystych w medycynie uznać można za jedno z największych osiągnięć ostatnich lat.

Data dodania: 2013-09-21

Wyświetleń: 1388

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Komórki macierzyste –  czyli medycyna estetyczna XXII wieku

Badania kliniczne nad wykorzystaniem komórek macierzystych trwają nie dłużej niż dekadę. Ich potencjał wciąż jest odkrywany, jednak dotychczasowe badania potwierdzają, że ich zastosowanie jest bezpieczne i niezwykle skuteczne dla człowieka.

W ludzkim organizmie, przez całe życie, znajdują się tysiące komórek, które odpowiadają za pracę różnych organów. U dorosłego człowieka jedynie około 8 procent komórek stanowią komórki macierzyste. W największej ilości komórki te występują w krwi pępowinowej, w szpiku kostnym. W ostatnim czasie te cenne komórki pobierane są również z tkanki tłuszczowej.

Komórka macierzysta odróżnia się od innych komórek tym, że posiada zdolność do przekształcania i wyspecjalizowania się w każdą inną komórkę ludzkiego ciała (np. komórkę skóry czy tkanki nerwowej, wątroby czy serca lub komórkę krwi). Może więc szybko zregenerować miejsce chorobowe i przeistoczyć się w komórki, których brakuje.

Fenomen komórek macierzystych polega na tym, że nie musimy czekać na odpowiedniego dawcę. Pacjent ma w takim przypadku niemal możliwość samouzdrawiania, będąc jednocześnie dawcą i biorcą. Ogromne znaczenie ma też fakt, że organizm ludzki nie odrzuca własnych komórek, dlatego też terapie wykorzystujące komórki macierzyste najczęściej przebiegają bez żadnych powikłań. Oznacza to mniej bólu, mniej krwiaków, szybszy powrót do sprawności i zdrowia.

Możliwości wykorzystania komórek macierzystych w medycynie są więc ogromne. Nowoczesne terapie z wykorzystaniem tych komórek dają rewelacyjne efekty w leczeniu chorób nowotworowych. Dodatkowo istnieje ogromny potencjał wykorzystania ich w zabiegach rekonstrukcyjnych i regeneracyjnych. Np. po rozległych urazach, wypadkach.

Zabiegi z wykorzystaniem komórek macierzystych to również wielkie możliwości rozwoju medycyny estetycznej. Komórki te mają zdolność nieograniczonego podziału i silnej regeneracji tkanki skóry. Powstałe w trakcie kuracji nowe komórki są młodsze, dają efekt odżywionej, napiętej i elastycznej skóry. Terapia odmładzająca, zastosowana u osoby w wieku powyżej czterdziestu lat przynosi spektakularne efekty w postaci młodszej o co najmniej 10 lat skóry. Dlatego też zabiegi tego typu są coraz częściej stosowane przy liftingu twarzy, korekcji rysów, powiększaniu ust.

Stosowanie komórek macierzystych w medycynie estetycznej daje również nowe możliwości  przy różnego rodzaju rekonstrukcjach i przeszczepach (np. ubytków twarzy czy rekonstrukcjach piersi po zabiegu mastektomii). Wcześniejsze tego typu zabiegi, oparte jedynie na przeszczepie tkanki tłuszczowej niosły ryzyko wchłonięcia przeszczepianej tkanki. Natomiast połączenie tkanki tłuszczowej z komórkami macierzystymi sprawa, że przenoszona z miejsca na miejsce tkanka szybko się adaptuje, ponieważ zyskuje lepsze ukrwienie i odżywienie.

Trudnością w upowszechnianiu metod wykorzystujących komórki macierzyste są wysokie koszty tego typu zabiegów.  Miejmy jednak nadzieję, że ta nowatorska metoda będzie stosowana coraz częściej, dając nadzieję na to, że będziemy mogli cieszyć się zdrowiem i urodą przez całe życie.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena