Coraz więcej deweloperów oferuje mieszkania w Krakowie, szumnie nazywając je „apartamentami”. Czy słusznie? Słowo to na ogół jednoznacznie kojarzy nam się z luksusową rezydencją amerykańskiego milionera, natomiast ostatnio można zauważyć bardzo szybką tendencję wzrostową, jeśli chodzi o ...

Data dodania: 2008-04-19

Wyświetleń: 3005

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Coraz więcej deweloperów oferuje mieszkania w Krakowie, szumnie nazywając je „apartamentami”. Czy słusznie? Słowo to na ogół jednoznacznie kojarzy nam się z luksusową rezydencją amerykańskiego milionera, natomiast ostatnio można zauważyć bardzo szybką tendencję wzrostową, jeśli chodzi o ilość nowych „apartamentów”. Stosunkowo trudno jest przyjąć ścisłe kryteria techniczne, aby sprecyzować, w jakich przypadkach stosowanie tej nazwy jest zgodne z prawdą i oddaje faktyczny stan nieruchomości. Niestety, w większości jest to tylko chwyt marketingowy służący sztucznemu i niczym nieuzasadnionemu podwyższeniu ceny lokalu, który standardem tylko nieznacznie różni się od mieszkania w tzw. „wielkiej płycie”. Czym więc powinny charakteryzować się prawdziwe apartamenty?


Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę standard wykończenia budynku i zastosowane materiały. Wielu deweloperów wybiera materiały gorszej jakości, ale tańsze, aby maksymalnie obniżyć koszty budowy a jednocześnie zachować wizualne wrażenie luksusu. I tak zamiast prawdziwej cegły klinkierowej mamy płytki klinkierowe, zamiast okien drewnianych mamy plastikową imitację drewna, a w miejscu solidnych płytek podłogowych – tani, chiński gres. Zastosowanie wyższej jakości materiałów pociągnęłoby za sobą znaczące zwiększenie kosztów budowy.


Oferowane apartamenty powinny charakteryzować się większym metrażem, niż standardowe mieszkania w Krakowie, a przynajmniej odpowiednim rozplanowaniem pomieszczeń. Dodatkowa łazienka w lokalu, podobnie jak tzw. „pokój gospodarczy” stanowi duży atut, podnoszący standard i komfort. Podobnie jak winda od poziomu garaży podziemnych, nawet w niewysokim budynku, znacząco ułatwia życie, transport mebli i zakupów, nie wspominając już o ogromnych udogodnieniach dla młodych rodziców z małymi dziećmi bądź osób starszych, dla których pokonanie nawet dwóch pięter z siatkami pełnymi zakupów stanowi nie lada wyzwanie. Odrębną kwestią jest obecność recepcji w budynku – dla niektórych jest to bezsporna zaleta, podnosząca bezpieczeństwo. Niektórzy z kolei nie są tak do końca przekonani, argumentując swoje stanowisko wrażeniem kontroli, a wręcz inwigilacji we własnym, bądź co bądź, domu. Podobnie ma się sprawa monitoringu – systemy te można jednak zainstalować już po oddaniu budynku do użytkowania i skonsultowaniu ze wszystkimi lokatorami.


Trzecim czynnikiem, który powinien być brany pod uwagę, jest lokalizacja, zarówno w szerokim, jak i wąskim ujęciu. Apartamentowiec powinien cechować się bardzo dobrą dostępnością komunikacyjną, nie tylko dla zmotoryzowanych, ale również dla skazanych na korzystanie z łaski lub niełaski krakowskiej komunikacji miejskiej. Mimo to, najbliższe sąsiedztwo w postaci ruchliwego i wiecznie zatłoczonego skrzyżowania nie jest mile widziane, podobnie jak zacieniające całą okolicę wieżowce i blokowiska. Nikt przecież nie ma ochoty zaglądać sąsiadowi „okno w okno” do kuchni bądź sypialni... Wszyscy natomiast docenią zagospodarowanie terenów zielonych na obszarze inwestycji i obecność placu zabaw dla najmłodszych mieszkańców, podnoszące standard mieszkania. Kraków jest miejscem, w którym co raz więcej dewleoperów bierze te rzeczy pod uwagę.
Nieco wyższa cena niż za standardowe mieszkanie w Krakowie nie jest więc jedynym argumentem, uprawniającym dewelopera do używania określenia „apartament”.
Warto zapoznać się z szczegółową ofertą dewelopera na stronie mieszkania Kraków, gdzie zamieszcza on również szereg interesujących materiałów do ściągnięcia.
Licencja: Creative Commons
0 Ocena