Nie mając przygotowania, należy zakupić gatunki łatwe do hodowli, przy nich zdobędzie się niezbędne doświadczenie. Zwierzęta należy kupować w specjalistycznych sklepach lub od uznanych hodowców.

Data dodania: 2013-08-12

Wyświetleń: 2046

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Jeżeli przewidujemy powiększenie hodowli, lepiej kupić parę lub kilka osobników. Należy kupować zwierzęta młode. Przy zakupie warto zwrócić uwagę na wygląd i zachowanie zwierząt. Są one odzwierciedleniem stanu zdrowia i kondycji.

 

Zakup ptaków

 

Zdrowy ptak charakteryzuje się gładkim i obfitym upierzeniem, jasnym i wyraźnym okiem oraz żywym zachowaniem. Należy sprawdzić, czy nie jest wychudzony, następnie sprawdzamy stan dzioba, palców i pazurów oraz piór i odbytu - powinny być czyste i suche.

 

Zakup płazów

 

Należy sprawdzić, czy na skórze nie ma zmian zapalnych (owrzodzeń),uszkodzeń przy pysku, na kończynach i ogonie.

 

Zakup gadów

 

Przy zakupie jaszczurek, węży należy sprawdzić skórę, czy nie ma ubytków, łusek, owrzodzeń, ran, pasożytów zewnętrznych (roztoczy). Zaobserwujmy, czy nie ma wydzieliny z nozdrzy, oczu lub pyska, owrzodzeń wewnątrz pyska. Warto sprawdzić, czy zwierzę nie jest wychudzone i czy samodzielnie je. Przy zakupie żółwi wodnych, należy sprawdzić wygląd oczu, czy nie ma opuchlizny i wydzieliny, czy szpara oczna jest otwarta. Przy zakupie wszystkich żółwi należy sprawdzić czy pancerz nie jest miękki i zniekształcony (odwapnienie), czy nie ma na skórze śladów grzybicy.

 

Zakup ssaków

 

Zdrowe zwierzę ma gładką, lśniącą sierść i żywe usposobienie. Warto sprawdzić czy nie jest wychudzone, czy nie ma ran i uszkodzeń zewnętrznych. Przed zakupem zwierzęcia należy zaopatrzyć się w skrzynkę lub klatkę transportową (odpowiednią dla danego gatunku). Zakupione zwierzęta należy przetrzymywać osobno i obserwować przez około 2 tygodnie. Bezpośrednio po zakupie trzeba utrzymywać początkowo takie pożywienie do jakiego były zwierzęta dotychczas przyzwyczajone. W miarę możliwości należy zbadać odchody zakupionych zwierząt w zakładzie higieny weterynaryjnej. W razie wystąpienie objawów chorobowych nie należy leczyć samemu, tylko trzeba zwrócić się do lekarza weterynarii w lecznicy lub ogrodzie zoologicznym.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena