Temat segregowania odpadów co i rusz przewija się w środkach masowego przekazu. Mówi się o tym w zasadzie od dawna – z różnym skutkiem.

Data dodania: 2013-08-06

Wyświetleń: 925

Przedrukowań: 1

Głosy dodatnie: 1

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

1 Ocena

Licencja: Creative Commons

 Nie każdy bierze sobie zbytnio do serca zachęty do selekcjonowania śmieci, zadając przy tej sposobności pytanie, po co właściwie to robić i jaki jest tego cel?

Poważny problem ze śmieciami

Każdy z nas lubi przebywać w otoczeniu, w którym jest przyjemnie i czysto. Nie chodzi jednak w tym momencie o to, aby o czystość troszczyć się tylko i wyłącznie we własnym domu, trzeba na to patrzeć ze znacznie szerszej perspektywy. Mało kto zastanawia się nad tym w jakim stopni w ciągu roku przyczynia się do zaśmiecania naszej planety. Tymczasem problem jest bardzo poważny. Co roku ludzie wytwarzają coraz większe ilości odpadów, zaczynają się pojawiać kłopoty z ich składowaniem. Dzięki zaś segregacji można odpady poddawać ponownemu przetworzeniu, co z kolei przyczynia się do zaoszczędzenia sporej ilości miejsca. W ramach ciekawostki można w tym momencie nadmienić, iż szacuje się, że przeciętny mieszkaniec naszego kraju w przeciągu roku wyrzuca niemalże 300 kilogramów śmieci. To naprawdę sporo. Segregacja oraz recykling przyczyniają się do ochrony naturalnych zasobów, do atmosfery trafia mniej zanieczyszczeń, jest to także oszczędność w zakresie energii elektrycznej.

Ważna edukacja

Posegregowane w domu odpady powinny trafiać do odpowiednich pojemników – są one oznaczone, więc wiadomo, gdzie co należy wyrzucać. Dobrze jest także zasięgnąć informacji na temat tego, co można w nich umieszczać, a czego nie. To niezwykle ważne, jeśli ma być mowa o selektywnym gromadzeniu śmieci. Trzeba pamiętać o tym, że im dłużej wszystko będzie lądować w jednym tylko koszu, tym gorzej będzie się przedstawiać kwestia z wykorzystaniem odpadów do ponownego przetworzenia. Jeżeli wszystko jest ze sobą wymieszane, nie można niestety potraktować tego w kategoriach surowca nadającego się do ponownego przetworzenia. Dobre nawyki można na szczęście wyrobić, aczkolwiek bardzo ważną rolę odgrywa tutaj edukacja ekologiczna. Od małego powinno się przyzwyczajać dzieci do postępowania z odpadami we właściwy sposób – w przyszłości na pewno to zaprocentuje i podejście do tematu będzie ulegać systematycznie zmianom. Ludziom należy uświadamiać to jak dużych rozmiarów jest to problem. Jeżeli nie zaczną wprowadzać zmian na swoim własnym podwórku, sytuacja będzie się pogarszać – tym bardziej, że pewna część odpadów wyrzucanych przez człowieka w ogóle nie ulega biodegradacji bądź też rozkłada się przez bardzo długi czas.

Licencja: Creative Commons
1 Ocena