Problem ze śmieciami to jeden z największych problemów z jakimi borykają się ludzie na całym świecie, z roku na rok kłopot ten coraz bardziej przybiera...

Data dodania: 2013-08-06

Wyświetleń: 1391

Przedrukowań: 1

Głosy dodatnie: 1

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

1 Ocena

Licencja: Creative Commons

...na sile, nic więc zatem dziwnego, że tak dużo mówi się w dzisiejszych czasach o segregowaniu odpadów. Warto w tym momencie zadać sobie pytanie, czym właściwie jest segregacja?

Na czym polega segregacja?

Segregowanie śmieci jest jednym ze sposobów na odzysk oraz utylizację odpadów. Dzieli się je generalnie na trzy podstawowe kategorie, a mianowicie na odpady komunalne, przemysłowe oraz niebezpieczne. Poprzez odpady komunalne należy rozumieć te, które są wytwarzane w gospodarstwach domowych – kiedy mówi się o segregacji, to właśnie je ma się w głównej mierze na myśli. Segregowanie polega na tym, że odpady są zbierane do odpowiednich pojemników – odznaczają się one odpowiednio dobranymi kolorami oraz stosownym oznakowaniem. Dzięki selekcjonowaniu śmieci zmniejszeniu ulega ich ilość poddawana utylizacji. Pozwala to na ponowne ich wykorzystywanie – czyli na recykling. Na osiedlach wystawiane są duże kontenery, do których należy wrzucać odpowiednie odpady. Ich wywożeniem zajmują się odpowiednie firmy. Potrzebne do segregowania odpadów pojemniki są sprzedawane przez wiele sklepów, więc zaopatrzenie się w tego rodzaju asortyment to żaden kłopot.

Zalety selektywnej segregacji

Selektywne segregowanie odpadów jest ważne z wielu względów. Przede wszystkim pozwala zaoszczędzić miejsce, które jest potrzebne do gromadzenia śmieci. Surowce wtórne z powodzeniem można przerabiać na nowe materiały, w związku z czym spadają znacząco koszty ich produkcji – przy tej sposobności zaoszczędza się sporo energii oraz wody, nie wspominając o tym w jak ogromnym stopniu zostaje ograniczone zużycie naturalnych zasobów, które z każdym kolejnym rokiem kurczą się coraz bardziej. Środowisko naturalne zyskuje na tym wszystkim również w ten sposób, że do atmosfery trafia znacznie mniej zanieczyszczeń. Zostaje także ograniczona ilość tych odpadów, które rozkładają się bardzo długo albo też wcale nie podlegają biodegradacji. Widać zatem doskonale, że selekcjonowanie odpadów nie jest żadnym kaprysem, a najnormalniej w świecie koniecznością, która ma na celu ocalenie nas przed tym, abyśmy zostali zatopieni przez rosnącą stertę śmieci. Podejmując proekologiczne działania przyczyniamy się do poprawy wyglądu i stanu otoczenia, w którym żyjemy na co dzień – a przecież powinno nam zależeć na tym, by było ono ładne i czyste. Nie wystarczy posprzątać tylko u siebie w domu, trzeba o tym myśleć w szerszej perspektywie.

Licencja: Creative Commons
1 Ocena