Budowa domu czy kupno mieszkania? - zapytałam Radka Wanago – właściciela pracowni architektonicznej. Na to pytanie każdy indywidualnie musi  sobie odpowiedzieć , co jest dla niego priorytetem: czas dojazdu do pracy, ruch, pęd czyli mieszkanie w mieście, czy też luksus większych powierzchni i spokój poza miastem.

Data dodania: 2013-08-03

Wyświetleń: 1800

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Inwestycja na przyszłość

Kiedyś  budowa własnego domu jednorodzinnego postrzegana była jako przedsięwzięcie możliwe tylko dla ludzi bogatych, posiadających wysoki status. Jednak w ciągu kilkunastu ostatnich lat sytuacja uległa znacznej zmianie. Z każdym rokiem wzrasta liczba budowanych domów  jednorodzinnych w stosunku do mieszkań powstających w budynkach wielorodzinnych. Coraz więcej pracowni architektonicznych oferuje różnorodne projekty domów przystosowanych do zasobności kieszeni tak, aby każdy inwestor znalazł coś dla siebie. Z każdym też rokiem koszt budowy domu, w stosunku do kosztów poniesionych na kupno mieszkania w budynku wielorodzinnym zmniejsza się, co zachęca do wyboru opcji budowy własnego domu.

 Kolejną zachętą do budowy domu jest to, że o wiele taniej jest mieszkać we własnym domu, gdzie mamy możliwość zastosowania własnego systemu energooszczędnego, co w bundynku wielorodzinnym jest niemożliwe. Budowa domu to przedsięwzięcie, które pozwala nam na realizacje wielu swoich pomysłów. Korzystając z  gotowego już projektu we współpracy z architektem możemy również  dokonywać zmian realizując własne zachcianki i marzenia.

Budowa własnego domu pozwala na funkcjonowanie w  nim przez kilka pokoleń. Obecnie dostępne technologie  stosowane przy budowie  domów murowanych czy  drewnianych – zapewniają dużą trwałość konstrukcji oraz generują niskie koszty eksploatacji pod warunkiem, że zastosujemy odpowiednie ocieplenie konstrukcji  i zastosujemy wydajny system ogrzewania.

Pracownia architektoniczna zaprojektowała dom jednorodzinny o powierzchni całkowitej 130 m2 na działce 4,5 a, który jest alternatywą cenową mieszkań w domach wielorodzinnych. Wartość stanu deweloperkiego nie przekracza ceny zakupu średniej wielkości mieszkania.

                  8729

                  widok od strony ulicy

                 8611

                 widok od strony ogrodu

                8604

               8609

             8610

               widok z lotu ptaka

              8727

                rzut piętra

                 8728

                 rzut parteru-zagospodarowanie terenu

Decydując się na własny, indywidualny projekt domu mamy większe możliwości wyboru miejsca, wyglądu, funkcjonalności domu niż w przypadku podjęcia decyzji o kupnie mieszkania  od dewelopera, czy też na rynku wtórnym.  A koszty? Koszty jak widać na powyższej wizualizacji są porównywalne -  podsumowuje architekt - Radek Wanago.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena