Gry planszowe stają się coraz popularniejszą rozrywką. Wiele wspaniałych gier ma wielowiekowe tradycje i po dziś dzień jest źródłem wspaniałej rozrywki. Zapraszamy do poznania dziedzictwa dobrej zabawy. 

Data dodania: 2013-07-16

Wyświetleń: 3063

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

9 najlepszych tradycyjnych gier planszowych i innych:

Wielki znawca gier Richard Charles Bell, autor wielu książek o grach planszowych z całego świata, stworzył ranking dziewięciu gier wszechczasów. Przeczytać o tym można w polskiej „Encyklopedii gier świata” Lecha i Wojciecha Pijanowskich. Ranking ten przedstawiamy poniżej z krótkim opisem każdej z gier:

  1. Tryktrak zwany również backgammonem jest grą znaną i lubianą na całym świecie. W wielu krajach tryktrak jest tradycyjną grą ludową. Wynika to z faktu, że korzenie tryktraka sięgają starożytności. W jego poprzedniczkę grali z wielkim zamiłowaniem starożytni Rzymianie, w tym cesarze rzymscy. Niektórzy wiążą tryktrak z jedną z najstarszych gier świata - senetem. W wyniku tej wielowiekowej tradycji i rozpowszechnienia istnieje wiele zróżnicowanych odmian tryktraka o różnych zasadach. Jednak najbardziej popularna jest wersja anglosaska, w którą gra się światowe turnieje.
  2. Warcaby to znana dobrze w Polsce i popularna na całym świecie gra planszowa. Warcaby mają wielowiekowe tradycje. Współczesna wersja wywodzi się prawdopodobnie od średniowiecznej gry Alquerque, której z kolei przypisuje się starożytne pochodzenie. Istnieje wiele różnych wariantów tej gry. Różnią się ze względu na wielkość planszy od 8x 8 do 12x 12, ale także ze względu na szczegółowe zasady. Wersja międzynarodowa stupolowa 10 X 10 nazywana jest warcabami polskimi. Powstała ona w XVIII-wiecznej Francji i z tego powodu w Polsce bywała zwana warcabami francuskimi. Nazwa warcaby polskie wiąże się z tym, że autorstwo tej odmiany warcabów przypisywane jest polskiemu oficerowi żyjącemu we Francji.
  3. Poker kościany – kości są jedną z najstarszych gier świata i wywodzą się z pradawnych rytuałów religijnych. Ich świecka wersja już w czasach starożytnych zawładnęła duszami i umysłami graczy. Współcześnie znanych jest wiele odmian gier kościanych. Wspomniany powyżej poker kościany także ma kilka różnych wersji. Poker kościany wymaga również wiele główkowania, tak jak jego wersja karciana. 
  4. Madżong (Mahjong) jest to tradycyjna gra chińska dla czterech osób, popularna także w innych krajach Dalekiego Wschodu: w Wietnamie, w Korei i w Japonii. Gra jest znana i lubiana współcześnie także w wielu innych krajach. Mahjong w znanej nam postaci powstał najprawdopodobniej w drugiej połowie XIX wieku. Za jego twórcę uważa się generała armii cesarskiej Chen Yu-mena. Gra ta ma związek z innymi tradycyjnymi chińskimi grami takimi jak domino i karty. Istnieje wiele różnych wariantów tej gry różniących się liczbą kamieni i stosowanych układów. W Mahjonga gra się tradycyjnie w Chinach podczas nowego roku, ale tak naprawdę to grywa się w niego cały okrągły rok księżycowy.
  5. Młynek jest to gra, która jest określeniem całej kategorii gier rozpowszechnionych i grywanych na całym świecie. Różne wersje młynka różnią się kształtem plansz, liczbą pionów i niektórymi zasadami. Tym, co łączy wszystkie gry tego typu, jest układ trzech pionów w linii zwany właśnie młynkiem. Młynek należy do jednych z najstarszych gier planszowych świata. Gra ta znana jest od starożytności. Grano w nią od starożytnych Chin po starożytny Rzym. Kształtom plansz do gier typu młynek przypisuje się głębokie znaczenie symboliczne. W niektórych kulturach symbolowi młynka przypisywano znaczenie magiczne. Miał on przyciągać dobre moce.
  6. Go – jest to tradycyjna, strategiczna gra popularna na Dalekim Wschodzie i wywodząca się z Chin. Należy do jednych z najstarszych gier świata i jej początki łączy się z magicznymi rytuałami przepowiadania przyszłości z gwiazd. Wraz z szachami ubiega się o miano najlepszej strategicznej planszowej gry świata. Zdania są tu podzielone. Zestaw do gry tworzy tylko plansza - siatka o wymiarach 19X19 czasami także 13X13 i 9X9 oraz zestaw czarnych i białych kamieni. Zasady też z pozoru są proste. Go daje jednak olbrzymią ilość możliwości potoczenia się rozgrywki, chyba największą spośród gier planszowych. Z tych powodów gra ta jest arcyciekawa.
  7. Szachy – jakie są, każdy widzi, chciałoby się powiedzieć. Jednak kilka słów na temat królowej gier trzeba napisać. Szachy w naszej kulturze cieszą się wielkim uznaniem. Być mistrzem szachowym to wielki prestiż i sława. Często zapominamy, że szachy mają bardzo długą historię sięgającą co najmniej VI wieku, a krajem pochodzenia szachów najprawdopodobniej są Indie. Tak długa historia spowodowała, że zanim współcześnie znane nam szachy podbiły cały świat, zrodziło się wiele różnych wersji gier granych do dziś tradycyjnie w różnych regionach świata. Szachy swój sukces zawdzięczają temu, że wynik rozgrywki zależy jedynie od kompetencji graczy, zwycięstwo w nich przypisuję się tylko umiejętnościom wygrywającego gracza. Wyjątkowego charakteru dodaje szachom także istnienie różnych rodzajów bierek, poruszających się w określony, różny od pozostałych sposób. Zachęcamy zatem do grania w szachy i poznawania ich historii, która jest również bardzo ciekawa.
  8. Pachisi – jest to nazwa starej indyjskiej gry, od której wywodzi się dobrze nam znany „Chińczyk” zwany również „Człowieku, nie irytuj się”. W świecie anglosaskim znane są dwie odmiany pachisi: Ludo i Parcheesi. Początki pachisi sięgają co najmniej IV wieku naszej ery. Na ten czas datuje się chaupar - wersję tej gry grywaną przez arystokrację, od której wywodzi się ludowa gra pachisi. Indyjskie wersje gry różnią się punktacją rzutów i niektórymi zasadami. Wydaje się, że tradycyjna wersja jest nawet ciekawsza od jej późniejszych adaptacji. Chaupar i pachisi, jak inne tradycyjne gry, ma związek z religią i rytuałami. W Indiach znajdowano przedstawienia bogów grających w chaupar, a także po dziś dzień młode pary w Indiach po zaślubinach grają w pachisi
  9. Wari – jest to jedna z odmian gier z wielkiej rodziny typu mankala nazywanych także grami typu „policz i zbij” albo „grami zasiewów”. Wywodzą się one z Afryki. Są tradycyjnie grane także w świecie arabskim, w Azji, na Karaibach i w części Ameryki Łacińskiej. Współcześnie są znane na całym świecie. Początki wari łączy się z wczesnymi kulturami rolniczymi. Wiąże się to z symboliką gry, w której ruchy nazywa się sianiem, a pola najczęściej tworzono w ziemi. Gry typu mankala miały związek z mitologią, geomancją i służyły do wróżenia. Wari ma całkowicie odmienny charakter od innych gier tutaj wymienionych. Piony – nazywane ziarnami nie są tu przyporządkowane do żadnego z graczy. Wszystkie pionki mają taką samą wartość. Zasady są proste, ale ze względu na swoją odmienność od znanych nam gier, najlepiej jest w wari zagrać, aby je zrozumieć.

Polecamy te emocjonujące rozrywki  intelektualne.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena