Wakacje są raz w roku i warto się do nich porządnie przygotować. Liczy się tak naprawdę wszystko, ciekawe miejsce, wygodna kwatera noclegowa, przemyślenie transportu, spakowanie tylko najpotrzebniejszych rzeczy do walizki i bezpieczeństwo.

Data dodania: 2014-03-07

Wyświetleń: 713

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Bezpiecznie i stromo

To ostatnie jest równie ważne jak cała reszta, dlatego planując wczasy poza granicami naszego kraju warto wykupić dodatkowe ubezpieczenie za granicą. A dlaczego? Bo nie jesteśmy wstanie przewidzieć ewentualnych nieszczęść, które się nam w podróży mogą przytrafić, dlatego wedle powiedzenia warto dmuchać na zimne i z takim zabezpieczeniem bezstresowo wypoczywać.

Z takim ubezpieczeniem w kieszeni śmiało możemy poznawać zbudowane na skałach miasta. Wiele takich mamy w Europie. Oprócz roztaczających się wokół nich niezapomnianych widoków one same w swym imponującym położeniu przysparzają o zawrót głowy i wprowadzają w zachwyt oraz podziw.

Jedno z takich miast, które ma się wrażenie, że zaraz runie w dół, znajduje się w hiszpańskiej Andaluzji. Ronda usytuowane jest na wysokim klifie górzystego terenu. Na dwie części dzieli miasto wyżłobiony przez rzekę Guadalevin głęboki wąwóz El Tajo. Oba jego krańce łączą piękne i imponujące w swej masywności mosty. Jeden z nich, w kształcie łuku, pochodzi z XVI w., zaś inny z końca XVIII w. Nad przepaściami po obu stronach kanionu stoją domy. Ronda była w przeszłości stolicą islamskiego królestwa. Dzięki swojemu położeniu nie do zdobycia fortecą. O tamtych czasach przypomina jej starsza mauretańska dzielnica Ciudad, a druga Mercadillo jest już bardzo nowoczesną. Miasto słynie z jednej z najstarszych i najważniejszych w Hiszpanii aren korridy, Plaza de Toros.

Innym przepięknym zbudowanym na skałach miastem jest Bonifacio na południu Korsyki. Patrząc na nie ma się wrażenie jakby zaraz miało runąć do wody. Bonifacio wybudowano na niedostępnych wapiennych klifach. W jego dolnej części znajduje się niezwykle urocza przystań jachtowa, którą otaczają miłe knajpki i sklepiki. Wspinając się krętymi i wąskimi uliczkami miasta dojdziemy do cytadeli, która w przeszłości chroniła Bonifacio przed korsarzami. Tutejsze wybrzeże pełne jest wielkich groty i zacisznych zatoczek. Warto się skusić na rejs statkiem i spojrzeć na to imponujące miasto od strony morza.

Innym doklejonym pionowo do skały cudem architektonicznym jest francuskie miasteczko Rocamadour. Pionowe budownictwo szokuje i zachwyca, a panorama na przepiękną dolinę Alzou hipnotyzuje. Rocamadour położone jest na 400 metrowej wysokości ścianie skalnej. Jest niemal wciśnięte jest w głęboki kanion rzeki. Na stromym zboczu wznosi się aż siedem kościołów. Wtulona w skałę Bazylika Zbawiciela przyciąga dzięki posążkowi Czarnej Madonny rzesze pielgrzymów. Przepiękna prowadzi przez miasto droga krzyżowa. Rocamadour ma tylko jedną ulicę wzdłuż, której ciągną się malownicze domki ze sklepami z pamiątkami i wieloma restauracjami z miejscową kuchnią.

Licencja: Creative Commons