Prawidłowy rozwój dziecka spędza sen z powiek nie jednego rodzica. Bowiem często zdarza się tak, że syn sąsiadów, choć młodszy dwa miesiące, już chodzi, a nasz nie. Córka kuzyna już dawno biega bez pieluchy, a nasza nawet nie chce spojrzeć na nocnik.

Data dodania: 2013-06-17

Wyświetleń: 1884

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Czy nasze dziecko rozwija się prawidłowo?

Co więcej, większość znajomych równolatków składa zdania, a nasze dziecko zna kilka słów. Dlaczego tak się dzieje? Czy coś jest nie tak?

Wszystko w swoim czasie


Przyszła mama martwi się o swojego szkraba od momentu ujrzenia na teście ciążowym dwóch kresek. Ciąża to nie tylko ogromna radość, ale i obawa czy płód rozwija się prawidłowo. Aby przybliżyć rodzicom to co dzieje się z ich dzieckiem powstały liczne kalendarze pokazujące jak przebiega ciąża tydzień po tygodniu. Po narodzinach malucha młodzi rodzice porównują dziecko z rówieśnikami i zastanawiają się czy aby na pewno ich pociecha rozwija się w odpowiedni tempie. Czasami troska jest tak silna, że rodzice zapominają iż rozwój dziecka to bardzo indywidualna sprawa. Jedne pociechy zaczynają samodzielnie chodzić jeszcze przed pierwszymi urodzinami, inne stawiają pierwsze nieśmiałe kroki w okolicach trzynastego, czternastego miesiąca życia. Jedne maluchy wypowiadają się logicznie i elokwentnie jeszcze przed pójściem do przedszkola, a niektóre trzylatki ledwo składają pojedyncze zdania. Każde dziecko rozwija się w swoim tempie. Owszem specjaliści są w stanie określić przybliżony czas wystąpienia  skoków rozwojowych oraz wkroczenia malucha w kolejne etapy rozwoju emocjonalnego, fizycznego i społecznego, ale są to jedynie terminy umowne.

Siatki centylowe i bilans dziecka

Kolejnym sposobem ułatwiającym określić czy dziecko prawidłowo się rozwija są siatki centylowe. Stosowne wykresy pomagają nam zbadać zależność pomiędzy wiekiem, wzrostem i wagą dziecka, dzięki czemu w niezwykle łatwy sposób możemy określić czy nie doszło u dziecka do niepokojących dysproporcji. Nad prawidłowym rozwojem każdego malucha powinien czuwać także lekarz pediatra, który podczas wizyt kontrolnych sprawdza odruchy i zachowania dziecka. Co roku przeprowadzane są także szczegółowe badania tzw. bilans dziecka, podczas którego dziecko jest badane,  ważone, mierzone, a z rodzicami przeprowadzany jest szczegółowy wywiad lekarski.

Troska o dziecko towarzyszy rodzicom przez całe życie. Ale, gdy coś nas naprawdę niepokoi zawsze najlepiej skonsultować to z lekarzem. Jednak nie należy zapominać, że rozwój dziecka to sprawa bardzo indywidulna i nie powinniśmy porównywać naszej pociechy z równolatkami. Na wszystko przyjdzie pora, a dziecko, które teraz niewiele mówi już za kilka miesięcy zarzuci nas natłokiem słów.

Licencja: Creative Commons