Media, spoty reklamowe, ulotki informacyjne i czasopisma przeznaczone dla rodziców informują nas o korzyściach płynących z szczepień. Przychodnie lekarskie i Sanepid czuwają, aby maluchy w odpowiednim czasie przechodziły szczepienia obowiązkowe. Często rodzice zachęcani są także do wykonania szczepień dodatkowych.

Data dodania: 2013-06-17

Wyświetleń: 2324

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Choroba pomimo szczepienia?

Ale czy pediatrzy informują o ewentualnych skutkach ubocznych szczepień? Czy uświadamia się rodziców,  że pomimo szczepienia dziecko może zachorować?

Szczepienia obowiązkowe i nieobowiązkowe

Aktualny kalendarz szczepień za szczepienia obowiązkowe uznaje te przeciwko: wirusowemu zapaleniu wątroby typu B, błonicy, tężcowi, krztuścowi, polio, HIB oraz odrze, śwince i różyczce. Rodzice, którzy chcą zaszczepić dziecko na pneumokoki, rotawirusy, WZW A czy ospę wietrzną muszą wykupić dodatkowe szczepienia. Płatne są także wszelkie szczepionki skojarzone: 3, 5 oraz 6 w 1. Mimo wysokich kosztów dodatkowe szczepienia są bardzo często wykonywane, gdyż rodzice chcą maksymalnie zabezpieczyć swoje maleństwa przed wszelkimi groźnymi chorobami. Niestety zarówno pediatrzy, jak i media niewiele mówią o niebezpieczeństwach związanych ze stosowaniem szczepień oraz nie informują rodziców, że niektóre szczepienia chronią tylko przed wybranymi szczepami bakterii czy wirusa.

Krztusiec, rotawirusy i inne niebezpieczeństwa

Tymczasem szczepienie przeciwko wirusowi rota wcale nie daje stu procentowej pewności, że dziecko nie zachoruje. Od kilku lat wzrasta także liczba dzieci, które pomimo szczepienia zachorowały na krztusiec. Owszem szansa na chorobę wśród dzieci szczepionych jest mniejsza niż wśród tych u których nie wykonano szczepienia, ale biorąc pod uwagę fakt, że chorobotwórcze drobnoustroje ulegają ciągłym mutacjom zwiększa się ona z roku na rok. Szczepienia nie są także obojętne dla dziecięcego organizmu, a w szczególności dla niewykształconego w pełni układu immunologicznego. U niektórych maluchów dochodzi także do odczynów poszczepiennych, które niekiedy mogą być groźne dla organizmu. 

Rodzice coraz częściej zastanawiają się czy szczepić czy nie. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, a wśród samych lekarzy znajdziemy tylu samu entuzjastów co przeciwników szczepień. Jedno jest pewne, przed podaniem szczepienia należy porozmawiać z pediatrą o swoich obawach, wypytać o ewentualne skutki uboczne, poinformować lekarza o ewentualnych dziecięcych alergiach oraz chorobach przewlekłych.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena