Orgazm (inaczej szczytowanie, finał, dochodzenie itp) to moment najsilniejszego podniecenia seksualnego i towarzyszącego tak samo silnego uczucia rozkoszy. Orgazm jest finałem stosunku płciowego, aktu masturbacji bądź innego zachowania seksualnego.

Data dodania: 2008-04-04

Wyświetleń: 9347

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 3

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

3 Ocena

Licencja: Creative Commons

Orgazmowi towarzyszą typowe reakcje organizmu takie jak np. skurcze pochwy i dna macicy (kobiety) wytrysk nasienia i skurcz moszny (mężczyźni). Efektem orgazmu jest zaspokojenie seksualne.

Co ciekawe dopiero w 1966 r zdefiniowano ludzkie reakcje seksualne (podniecenie, plateau, orgazm i odprężenie) i napisano o możliwości osiągnięcia przez kobiety orgazmów wielokrotnych (w ksiażce William’a Masters’a i Virgini’i Eshelman Johnson pt.: „Human Sexual Response”). Potem pojawił się alternatywny model trójfazowy (wyróżniajacy pożądanie, podniecenie oraz orgazm) modyfikujący nieco poprzednie założenia.

Orgazm jest intensywnym przeżyciem. Mężczyźni i kobiety w bardzo odmienny sposób przeżywają orgazm co zdeterminowane jest wieloma różnicami w budowie ciała kobiecego i męskiego. Co więcej szczególnie kobiecy orgazm jest odczuciem niezwykle zróżnicowanym osobniczo. Dlatego też podczas stosunku a także bezpośrednio po szczytowaniu występują liczne różnice emocjonalne w odbieraniu orgazmu przez obie płcie czy poszczególne jednostki. Oprócz różnic występują także liczne podobieństwa: wzrost ciśnienia tętniczego krwi, przyspieszenie akcji serca, poszerzenie źrenic czy wzrost napięcia mięśni, ich skurcze. Siła skurczów decyduje o intensywności odczuwania orgazmu.

U kobiet w czasie orgazmu pojawiają się niekontrolowane skurcze mięśni rozładowujące napięcie uwalniające krew zgromadzoną w pobudzonych genitaliach. Większość kobiet opisuje go jako „uczucie ciepła rozprzestrzeniającego się od łechtaczki na całe ciało”.

Według filozofii tao istnieje aż dziewięć poziomów orgazmu, a typowy Europejczyk przestaje pobudzać kobietę najwyżej po osiągnięciu czwartego poziomu co w rezultacie powoduje że europejski orgazm kobiecy orgazm jest tylko orgazmem częściowym. W przypadku orgazmów kobiecych seksuolodzy wyodrębnili dotąd aż kilkanaście typów orgazmów (np. orgazm łechtaczkowy, pochwowy, wielokrotny, wieloogniskowy czy sutkowy) a ogółem - razem z obupłciowymi - ich liczba zamknęła się w sumie około dwudziestu.

Z przeżywaniem orgazmu związane jest wiele nieprawdziwych informacji oraz powiazane są zaburzenie ludzkiej seksualności. Dla przykładu pewna grupa ludzi, (zwykle zdecydowanie więcej kobiet niż mężczyzn) nie jest ogóle zdolna do przezywania orgazmu, co może być z uwarunkowane kulturowo i jest uznawane za dysfunkcje seksualną (anorgazmia). U mężczyzn anorgazmia powiązana jest z impotencją.
Licencja: Creative Commons
3 Ocena