Wspaniałe zabytki, szmaragdowe morze, świeże ryby i pyszne wino – dla tego wszystkiego warto tu przyjechać i spędzić niezapomniane wczasy we dwoje lub z całą rodziną.

Data dodania: 2014-03-07

Wyświetleń: 1417

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 1

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

1 Ocena

Licencja: Creative Commons

Do Dubrownika warto przyjechać poza sezonem. Brak tłumu turystów sprawia, że miasto odsłania swoją urodę. A jest niezwykłe. Spacer można zacząć od wejścia na mury obronne. Wysokie aż do 25 metrów i szerokie na 6 metrów są jak wspaniały taras, z którego z jednej strony rozciąga się panorama całego miasta, a z drugiej szafirowy spokojny Adriatyk z punkcikami statków i żaglówek. Na wzgórzach wokół miasta zimą dojrzewają cytryny, pomarańcze i mandarynki.

Na spacer warto zarezerwować sobie około 2 godzin. A potem można zejść do miasta, przespacerować się uliczkami wyłożonymi białym i szarym marmurem i zwiedzić kościoły: barokowy św. Błażeja, patrona Dubrownika (na ołtarzu jest jego cudowna złota figurka z makieta miasta na dłoni), kościół Jezuitów, do którego trzeba się wspiąć po wysokich schodach i katedrę, w której skarbcu można obejrzeć kopię obrazu Rafalea i relikwie św. Błażeja. Warto też zajrzeć do muzeów (kupujemy jeden bilet i możemy wejść aż do trzech muzeów). Dubrownik można też obejrzeć z góry - jest już taka możliwość, bo odbudowano zniszczoną podczas wojny w 1995 roku kolejkę linową. A gdy znajdziemy się na górze św. Sergiusza (góra Srd), możemy usiąść w kawiarni przy kawie, warto poprosić o turecką, lub chorwackim winie i podziwiać przepiękny widok na miasto, morze i góry z lotu ptaka. Oto kwintesencja Chorwacji.

Koncerty pod dzwonnicą

Dubrownik to miasto wielu wydarzeń kulturalnych. Pierwszego dnia nowego roku pod najwyższą dzwonnicą w mieście odbywa się koncert muzyki poważnej w wykonaniu orkiestry kameralnej. Latem, od czerwca do sierpnia, organizowany jest największy w Europie festiwal kultury. Jest to święto folkloru, muzyki, opery i teatru. Zjeżdżają tu artyści z całego świata. W mieście sporo jest restauracji serwujących nie tylko chorwacką kuchnię.

Z lotu ptaka

Jedno z najpiękniejszych miast świata można teraz oglądać z lotu ptaka. Po 19 latach odnowiona została kolejka linowa, która można w mniej niż 4 minut w 30 osobowej gondoli wjechać na górę Srd. Warto to zrobić, bo widok jest niezapomniany!. Z jednej strony Dubrownik z równą siatką uliczek, widok na port i wyspy na Adriatyku, z drugiej potężne góry Bośni i Hercegowiny.

Pamięci ofiar

W października 1991 roku rozpoczął się atak wojsk Jugosłowiańskich na Dubrownik. Z góry Srd leciał na miasto deszcz pocisków. Ludność borykała się z pożarami, brakiem pożywienia i wody. Zginęło kilkaset osób. Wiele zabytków uszkodzono. O tych wydarzeniach przypomina krzyż na szczycie góry.

Podróż

Do Dubrownika najlepiej dolecieć samolotem - poza sezonem bilety lotnicze są dość tanie. W okresie wakacyjnych realizowane są loty czarterowe. Ceny noclegów w hotelach zaczynają się od 90 złotych za osobę, warto poszukać apartamentu z widokiem na miasto - jest tu ich sporo i są w dość przystępnych cenach.

Licencja: Creative Commons