Refleksologia stóp jest cieszącą się dużą popularnością teorią w zakresie medycyny naturalnej. Jest ona propagowana już od prawie stu lat, a swoje korzenie posiada znacznie głębiej, ponieważ w starożytnym Egipcie oraz w Chinach. 

Data dodania: 2013-04-26

Wyświetleń: 981

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Obecnie jest to metoda w zakresie leczenia holistycznego, która ma pozwalać na ogólne polepszenie stanu zdrowia całego organizmu poprzez wpływ na poszczególne jego organy. Gabinety refleksologii dostępne są również w Polsce i coraz więcej osób kształci się w tym kierunku, aby samodzielnie oferować usługi.

Podstawowe zasady refleksologii

Chociaż refleksologia nie jest uznaną przez naukę dziedziną medycyny, to jednak posiada ona wielu zwolenników, którzy często z niej korzystają. Główna zasada działania tej metody opiera się na tym, że dzieli ona ciało na pięć par stref, które są też inaczej nazywane zonami. Biegną one od głowy człowieka do jego stóp oraz rąk, gdzie znajdują zakończenie – tak samo jak nerwy – w obszarach nazywanych refleksami. Jeżeli u człowieka pojawiają się jakieś schorzenia lub dolegliwości, wtedy oznacza to, że zaburzona została energia, której przepływ jest zablokowany przez jakieś czynniki, na przykład przez toksyny, stres, brak równowagi pomiędzy umysłem a ciałem.

W tym celu refleksolog musi stymulować przepływ energii, aby zaczęła ona działać uzdrawiająco na odpowiadające poszczególnym refleksom narządy wewnętrzne. Najczęściej robi się to poprzez umiejętnym masaż stóp, więc osoba wykonująca go powinna posiadać wiedzę dotyczącą tego, jakie punkty odpowiadają poszczególnym organom wewnętrznym. Wszystkie informacje w tej dziedzinie jest w stanie dostarczyć profesjonalny kurs refleksoterapii stóp. Kursy tego rodzaju dostępne są w wielu ośrodkach szkoleniowych na terenie całego kraju.

Terapia holistyczna

Jak zostało już wskazane, refleksologia traktowana jest jako terapia holistyczna, czyli opiera się ona na przeświadczeniu, że cały organizm ludzki znajduje odbicie w jego poszczególnych elementach. Dlatego też żaden organ nie funkcjonuje sam dla siebie, ale wszystkie z nich tworzą system naczyń połączonych, więc jeżeli jeden nie działa prawidłowo, oddziałuje to też na inne narządy i ogólny stan zdrowia.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena