Właściciele nowych firm sprzątających często szukają informacji na temat szorowarek do podłóg w internecie. Niełatwo je wyszukać, ponieważ na pierwszym miejscu w google znajdziemy oferty dealerów i sklepów internetowych. Ten artykuł odpowiada na pytania, co to jest szorowarka, do czego służy oraz jak ją obsługiwać.

Data dodania: 2013-04-17

Wyświetleń: 2370

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Co to jest szorowarka do podłóg i jak ją obsługiwać?

A zatem słowo wyjaśnienia: szorowarka to urządzenie mechaniczne przeznaczone głównie do czyszczenia podłóg. Obok funkcji szorowania może spełniać również inne zadania jak na przykład froterowanie, szlifowanie, nabłyszczanie podłóg. Mianem szorowarki określa się również urządzenia do automatycznego mycia posadzek, dwufunkcyjnych, których zadaniem jest nie tylko czyszczenie podłogi, ale również jej osuszenie. Jednak właściwa szorowarka jest urządzeniem jednotarczowym przeznaczonym tylko do obróbki podłóg i posadzek przemysłowych.

Szorowarka do czyszczenia podłóg zbudowana jest z korpusu (głowicy) oraz gryfu sterującego. W korpusie zamocowany jest silnik, który napędza szczotkę szorującą. Gryf przymocowany na obrotowym przegubie do korpusu służy do trzymania urządzenia oraz sterowania. Na gryfie szorowarki do podłóg można zamocować zbiornik na płyn czyszczący albo układ ssący do usuwania pyłu przy pracy na sucho lub na przykład spryskiwacz do podawania chemii nabłyszczającej podłogę.

Gryf zakończony jest uchwytem ręcznym, na którym znajdują się dźwignie kontrolujące funkcje maszyny. Po obu stronach uchwytu znajdują się przyciski uruchamiające silnik szorowarki oraz dźwignię kontrolującą wypływ wody. Sterowanie maszyną dla niewprawionej osoby może być dość kłopotliwe i męczące. Ponieważ maszyna w trakcie pracy opiera się kręcącej się szczotce (lub padzie czyszczącym) zaczyna uciekać w lewo lub prawo. Jest to dość niebezpieczne, ale łatwe do opanowania.

Operator przed włączeniem maszyny powinien stanąć i wyregulować do odpowiedniej pozycji gryf. Pozycja operatora powinna być stojąca wyprostowana w lekkim rozkroku. Dłonie spoczywają na rękojeści gryfu trzymając je pewnym chwytem. Gryf należy nastawić pod kątem 30-40 stopni do podłogi, tak, aby ramiona były skierowane w dół i były lekko ugięte w łokciach. Na początku dla ułatwienia można też podeprzeć gryf biodrem. Później po opanowaniu obsługi szorowarki należy juz tego unikać, ponieważ nie pomoże to nam płynnie posługiwać się szorowarką.

Po włączeniu maszyny naciskamy lekko gryf na dół (maszyna ucieka w prawo) lub podnosimy do góry (urządzenie kieruje się w lewo) - musimy znaleźć punkt, miejsce ułożenia gryfu, w którym szorowarka “stoi w miejscu” przy kręcącej się szczotce. Wtedy naciskając lekko (dosłownie 1 cm poniżej punktu) w dół i podnosząc gryf w górę wprawiamy szorowarkę w ruch wahadłowy z lewo na prawo. Wprawna osoba jest w stanie utrzymać maszynę w miejscu trzymając uchwyt maszyny tylko dwoma palcami! Wydaje się niemożliwe, prawda? A jednak.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena