Drewno egzotyczne to wyjątkowy materiał, który ze względu na swoją twardość oraz wytrzymałość często stosowany jest do budowy ogrodowych tarasów. Większość popularnych w naszym kraju gatunków, takich jak Bangkirai, Massaranduba czy Garapa, jest odpornych na deszcz oraz śnieg, jednak by w pełni cieszyć się ich pięknem, należy poświęcić im trochę uwagi – najlepiej podczas wiosennych porządków.
Jednym z najczęstszych uszkodzeń tarasu po okresie zimowym jest wytarcie olejowej warstwy, którą pokryte były deski. Dotyczy to wszystkich najpopularniejszych gatunków drewna egzotycznego, używanych w naszym kraju, a więc drewna Bangkirai, Massaranduba, Garapa czy Cumaru. Olejowanie wydobywa prawdziwą barwę desek oraz pozwala cieszyć się naturalnym pięknem drewna egzotycznego. Natomiast brak zabezpieczenia powoduje, że deska tarasowa szarzeje – mówimy wtedy o efekcie tzw. „patynowania”.
Problem ten da się szybko rozwiązać – wystarczy ponownie zakonserwować taras. Zanim jednak to zrobimy, warto za pomocą myjki ciśnieniowej dokładnie umyć całą powierzchnię tarasu. Odpowiednie ciśnienie pozwoli w łatwy sposób usunąć z jego powierzchni wszelkie zabrudzenia, powstałe podczas zimy. Po zakończeniu czyszczenia należy odczekać minimum jeden dzień, upewniając się, że wszystkie deski tarasowe są suche.
Wiosna to początek sezonu użytkowania tarasu. Powinien to być również obowiązkowy termin, w którym dokonujemy jego konserwacji za pomocą olejowej farby. Taki zabieg należy powtórzyć co najmniej dwa razy do roku, choć nie jest to regułą - wszystko zależy bowiem od stopnia użytkowania tarasu oraz tego, czy jest on bezpośrednio narażony na działanie czynników atmosferycznych, takich jak śnieg czy deszcz.
Szare przebarwienia nie będą już problemem. Gdy tylko się pojawią, w prosty sposób przywrócimy drewnu piękny, głęboki kolor oraz dawny blask.