Kredyty samochodowe przyznawane są na znacznie korzystniejszych warunkach niż pożyczki gotówkowe. Nie oznacza to jednak, że nie można trafić na niekorzystne oferty. W tym artykule wyjaśniamy jak korzystnie kupić samochód na raty.

Pożyczki na samochód są nisko oprocentowane ze względu na to, że posiadają one zabezpieczenie w postaci kupowanego samochodu. Zabezpieczenie to może przyjmować formę:

  • zastawu rejestrowego,

  • częściowego przywłaszczenie pojazdu (bank staje się właścicielem 49% pojazdu),

  • cesji praw z polisy autocasco.

Kredyt na auto nowe czy używane?

Kredyt można otrzymać na auta nowe jak i używane. Różnią się one jednak kosztami oraz warunkami kredytowania. Wynika to z faktu, że samochody nowe są znacznie pewniejszych zabezpieczeniem, więc kredyt na nowy na samochód, przyznawany jest na lepszych warunkach, niż na samochód używany.

Niezbędne dokumenty

Niezbędne są dwa dowody tożsamości np. dowodu osobistego i paszport oraz zaświadczenie o dochodach. Honorowanymi dokumentami są dowód osobisty, paszport lub prawo jazdy.

Zaświadczenie o zarobkach nie jest konieczne, w przypadku wysokiego wkładu własnego. W takim przypadku wystarczy jedynie oświadczenie kredytobiorcy o wysokości miesięcznych dochodów.

Emeryci i renciści mogą przedstawić ostatni odcinek z emerytury lub renty. Renciści posiadający rentę czasową, mogą uzyskać kredyt na okres krótszy niż termin jej wygaśnięcia.

Zdolność kredytowa

By otrzymać kredyt samochodowy wymagane jest posiadanie odpowiedniej zdolności kredytowej. Procedury jej obliczania różnią się między poszczególnymi bankami. Istnieją jednak ogólne wytyczne, w postaci rekomendacji Komisji Nadzoru Finansowego.

Mówią one, że suma rat wszystkich zaciągniętych pożyczek, nie może przekroczyć połowy miesięcznych dochodów. Dotyczy to osób zarabiających poniżej średniej krajowej. Osoby lepiej zarabiające, mogą zaciągnąć pożyczki na nieco wyższą kwotę (suma rat nie może przekraczać wtedy 65% wynagrodzenia netto).

Jaką kwotę można uzyskać?

Kwota kredytu jaką można otrzymać waha się w zależności od banku i wynosi od 5 tys. do nawet 200 tys. zł.

Okres kredytowania

Czas spłaty zależy od konkretnej oferty, regułą jest jednak, że kredyty na nowe samochody można spłacać kilka lat dłużej, niż jest to w przypadku aut używanych.

Bywa, że okres spłaty może przekraczać 10 lat w przypadku aut prosto z salonu. Używane samochody mogą być kredytowane na 5 do 10 lat, w zależności od jego wieku.

Oprocentowanie

Nowe samochody są znacznie korzystniej oprocentowane. Nominalne oprocentowanie jest zwykle o kilka punktów procentowych niższe, niż w przypadku aut używanych.

Wkład własny

Wkład własny jest indywidualną kwestią każdego banku. W większości jest on wymagany, choć zdarzają się banki, które zgodzą się finansować samochód w całości.

Zazwyczaj wymagany wkład własny wynosi do 20% wartości pojazdu. Warto jednak by było on wysoki, dzięki temu można liczyć na na korzystne warunki jak niższa marża, a nawet brak prowizji.

Pomimo zaostrzonej konkurencji, na rynku kredytów samochodowych, wciąż natknąć się można na niekorzystne oferty. Niestety, rywalizacja o klienta skupia się bardziej na przygotowaniu chwytliwych spotów reklamowych, aniżeli na rywalizacji atrakcyjnością oferty.

Dlatego przed podjęciem decyzji o zakupie auta na raty, należy porównywać oferty wielu instytucji finansowych. Do wszelkich promocji, należy podchodzić z dużą dawką sceptycyzmu.

Nie mniej jednak w dzisiejszych czasach łatwo o korzystny kredyt, ze względu na dużą liczbę banków działających na polskim rynku.

Licencja: Creative Commons