Na problem ze zbyt szybko upływającym czasem dobra jest ciąża. Pozwala ona zweryfikować nasze zegarki, sposób postrzegania rzeczywistości i mijających codziennie niepostrzeżenie chwil. To dlatego, że choć pełna momentów przełomowych, obfituje w chwile, kiedy czas się zatrzymuje.

Data dodania: 2013-03-14

Wyświetleń: 1069

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Ostatnie tygodnie ciąży - czego możesz się spodziewać?

Gdy ciąża zbliża się ku końcowi, dni zdają się trwać wiecznie. Każdy podobny do drugiego w połączeniu z burzą hormonów sprawiają, ze kobieta w ciąży nie może się zwyczajnie doczekać dnia porodu, kiedy w końcu wszystko będzie miała za sobą. Im jest bliżej do porodu, tym jest trudniej. Pojawiają się obawy, czy wszystko pójdzie tak, jak chcemy, czy poród nie będzie za trudny, czy dziecko sobie poradzi.


Zniecierpliwienie


Wiele kobiet pakuje torby do porodu, gdy wchodzą w 32 tydzień ciąży. Jednak dla większości mam, które poród mają już za sobą, to zdecydowanie za szybko. Oczywiście na tym etapie można poważnie brać się za kompletowanie wyprawki, jednak obawa, że poród nastąpi już teraz, przy zdrowo rozwijającej się ciąży, jest raczej nieuzasadniona. Pakowanie do porodu warto zaplanować na okolice 35 tygodnia ciąży i ten termin można uznać za optymalny.


Zmęczenie


Koniec ciąży to także czas totalnego zmęczenia, kiedy dotąd aktywne kobiety mają dużo mniej energii. Czują się ospałe, często również ociężałe poprzez dodatkowe kilogramy, zebraną w organizmie wodę oraz nadmiar obowiązków. Zmęczenie daje się we znaki zwłaszcza wtedy, kiedy kobieta spodziewająca się dziecka pracuje do ostatnich dni przed porodem. Można również mówić o zmęczeniu psychicznym, czyli zwyczajnej chęci odzyskania dawnej sprawności ruchowej, figury oraz swego rodzaju wolności i pełnego panowania nad ciałem.


Czy to już to?


Ostatnie tygodnie przed porodem, zwłaszcza dla kobiety, która jest pierwszy raz w ciąży, mogą być trudne z innego powodu, mianowicie licznych symptomów, które towarzyszą zaawansowanej ciąży, a które mogą sugerować poród. Jednym z bardziej oczywistych są tak zwane skurcze przepowiadające, które często mylone są ze skurczami właściwymi, typowymi dla kobiet spodziewających się dziecka. Najprostszym testem, który może nam pokazać, czy skurcze powinny nas motywować do wybrania się do szpitala, jest odpoczynek oraz relaks w wannie. Jeśli okaże się, że na ich skutek skurcze się wyciszą, zamiast wybierania się do szpitala, warto zająć się czymś w domu. Na poród przyjdzie nam jeszcze poczekać.


Ostatnie tygodnie ciąży dla kobiet i ich najbliższych są trudne. Są to chwile pełne emocji, oczekiwania, zniecierpliwienia, zmęczenia i często strachu. Dlatego dobrze, mając to wszystko na uwadze, wykazać się w stosunku do siebie cierpliwością, możliwie dużo odpoczywać, zbierając siły na ważne wydarzenie w życiu.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena