Klimatyzacja precyzyjna stosowana jest przede wszystkim w serwerowniach. Jest to system, który w bardzo dobry sposób zapewnia nam oczekiwane parametry powietrza. Możemy kontrolować nie tylko temperaturę powietrza, ale również wilgotność.

Data dodania: 2013-03-11

Wyświetleń: 1145

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Ze względu na rozkład powietrza szafy możemy podzielić na:

1. Z górnym nawiewem, w których przy wylocie montuje się zespół kanałów nawiewnych, rozprowadzających powietrze w pomieszczeniu.

2. Z dolnym nawiewem - powietrze nadmuchiwane jest za pośrednictwem podłogi technologicznej.

Ponadto te urządzenia możemy podzielić również ze względu na chłodnicę:

* Z chłodnicą wodną przy współpracy z agregatem wody lodowej.

* Z chłodnicą bezpośredniego odparowania i zdalnym skraplaczem.

* Z chłodnicą bezpośredniego odparowania i agregatem skraplającym.

* Z chłodnicą bezpośredniego odparowania i skraplaczem typu monoblok.

* Z dwoma wymiennikami – chłodnicą wodną (w okresach zimowych) plus chłodnicą bezpośredniego odparowania.

Z uwagi na doskonałe osiągi, urządzenia tego typu stanowią wysoki standard jakości w sektorze klimatyzacji precyzyjnej.

Trzeba zwrócić również uwagę na zasilanie wentylatorów w szafie. Od jakiegoś czasu jest to realizowane za pośrednictwem prądu stałego, co również niweluje pobór prądu.

Coraz częściej w dzisiejszych czasach zaczynamy zwracać uwagę na ekonomiczność naszego zakupu. Nie jest tu istotne, czy kupujemy samochód, czy nawet dom. Za każdym razem zaczynamy rozważać ich ekonomiczność – czy nie można kupić czegoś, co będzie tańsze w utrzymaniu.

Producenci systemów klimatyzacyjnych również zaczęli to dostrzegać. Dlatego pojawiają się różne produkty z działu klimatyzacji czy chłodnictwa, które dość znacząco pozwalają obniżyć koszty eksploatacji.

Oczywiście nie znaczy to, że wcześniej nie było tego typu rozwiązań. Owszem, były, ale nie na tą skalę, z jaką mamy dzisiaj do czynienia.

Przyjrzyjmy się zatem systemom klimatyzacji precyzyjnej.

Zacznijmy od tego, że z biegiem lat zmieniają się też technologie dotyczące samych sprężarek. Kiedyś były to zwykłe sprężarki typu scroll czy tłokowe. Dzisiaj sporo z nich opartych jest na systemie digital scroll lub inverterowym. Obydwa te systemy w jakimś stopniu pozwalają na oszczędność energii, a przy okazji na dłuższą żywotność sprężarek.

Ponadto zaczęto wdrażać rozwiązania wykorzystywania temperatury zewnętrznej. Wcześniej, czy było na zewnątrz chłodno, czy gorąco, układy musiały pracować aby utrzymać pożądana temperaturę. Dzisiaj wykorzystuje się powietrze zewnętrzne do ochłodzenia pomieszczenia. Nazywa się to freecooling i jest coraz powszechniej stosowane. Oszczędzamy na energii, oczywiście na żywotności sprężarki i w jakimś stopniu również zyskujemy bezawaryjność.

Podsumowując, szafy klimatyzacji precyzyjnej to najlepsze rozwiązanie do serwerowni informacyjnej, telekomunikacyjnej, laboratorium czy placówki medycznej. W swojej klasie i przedziale cenowym nie mają sobie równych, dlatego tak powszechnie są stosowane. Układy wyposażone w te urządzenia pracują nawet po kilkadziesiąt lat (oczywiście stale serwisowane).

Można stosować też agregaty wody lodowej, ale to troszkę inna półka cenowa.

Pozdrawiam

Licencja: Creative Commons