Warunki gospodarcze oraz ekonomiczne  wymuszają naturalną potrzebę świadczenia wysokospecjalizowanych usług transportowych. Sprzęt używany do wykonywania usług przewozu materiałów niebezpiecznych ADR musi spełniać szereg norm. Celem jest maksymalizacja bezpieczeństwa zarówno kierowcy, jak i przewożonego towaru.

Data dodania: 2013-03-11

Wyświetleń: 2137

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Kierowcę transportu drogowego towarów  niebezpiecznych, w większości cystern, dużych kontenerów lub ładunków przeważających dopuszczalny limit wagowy, obowiązuje kwalifikacja na przewóz materiałów ADR.

W przeciwnym razie świadczenie usług transportowych w tym zakresie jest nielegalne. Kwalifikację można uzyskać poprzez odbycie i zatwierdzenie specjalnego kursu na przewóz towarów niebezpiecznych.

W celu uzyskania karty szkolenia kierowców, kandydaci muszą zdać egzaminy z  trzech modułów. Moduł podstawowy, który składa się z obsługi ładowania i wyładowywania towarów oraz co najmniej jeden z dziewięciu klas materiałów niebezpiecznych.

Dodatkowe kwalifikacje na klasy lub środki transportu mogą być dodawane w dowolnym czasie  po szkoleniu.

Oto kilka przykładów na wymagane kwalifikacje: 

Kierowca cysterny z  benzyną  musi posiadać kurs podstawowy oraz kwalifikacje na 3 klasę materiałów adr. Kierowca dostarczający butle gazowe musi posiadać kurs podstawowy oraz kwalifikacje na 2 klasę materiałów adr.

W praktyce kierowca kursujący na różnych trasach z różnego rodzaju towarem musi posiadać najlepiej kwalifikacje na wszystkie klasy materiałów niebezpiecznych.

Kurs załadunku towaru  trwa 3 dni (jeśli wszystkie klasy są podejmowane) i obejmuje następujące moduły szkolenia ADR:

Klasa 2 Gazy;

Klasa 3 Łatwopalne ciecze;

Klasa 4 Substancje łatwopalne;

Klasa 5 Utleniacze, nadtlenki organiczne;

Klasa 6 toksyn,substancji zakaźnych;

Klasa 8 korodujące;

Klasa 9 Różne niebezpieczne substancje i artykuły.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena