Jedna z najchętniej odwiedzanych wysp Tunezji. Można ją zwiedzić na dwóch kółkach lub opłynąć statkiem wycieczkowym. Doskonałe miejsce, na krótkie rodzinne wczasy, kiedy w Polsce zima w pełni, my możemy zażywać ciepłego słońca.

Data dodania: 2013-02-07

Wyświetleń: 1524

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 1

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

1 Ocena

Licencja: Creative Commons

Właśnie na tunezyjskiej wyspie, jak głosi legenda, miał się zatrzymać Odyseusz wracający z wojny trojańskiej. Dżerba tak spodobała się jego żołnierzom, że odmówili mu dalszej podróży. Dziś pewnie podobny zachwyt towarzyszy turystom, którzy odkrywają niezwykły czas Orientu, jego zabytki, egzotyczne krajobrazy, a zwłaszcza szerokie plaże ciągnące się kilometrami. Powietrze wczesną wiosną może osiągać ponad 20 stopni C. Możesz więc nie tylko zażywać kąpieli słonecznych, ale zwiedzać wysepkę rowerem czy skuterem, co w środku lata jest niemożliwe (zaletą wypoczynku poza sezonem są też znacznie tańsze noclegi w hotelach).

A jest co oglądać. Wiele budowli przetrwało z czasów Imperium Rzymskiego (np. grobla prowadząca z wyspy na ląd), jednak w krajobrazie dominują charakterystyczne dla architektury arabskiej gliniane bielone domy z błękitnymi okiennicami. Wioski wyglądają malowniczo, wrażenie robi również arabski bazar, zwany soukiem. Na straganach wypatrzyć można wyroby rękodzielnicze, a najwyższej cenione są dywany i ceramika stołowa. Przy okazji warto skosztować lokalnych przysmaków, pikantnego placuszka brik czy daktyli.

Stolicą wyspy jest Houmt Souk, lubiany przez turystów dzięki klimatycznym uliczkom i urokliwym placykom starego miasta. Tu znajdziemy najstarsze meczety, np. wzniesiony w XVII wieku Sidi Brahim El Jemni. Odnajdziesz też żydowską synagogę czy prawosławny kościół grekokatolicki świadczące o wielokulturowości regionu. Obejrzyj też świetnie zachowane XV-wieczne fortyfikacje.

Białe plaże kuszą nie wszystkich - niektórzy Dżerbę traktują raczej jak punkt wypadowy na Saharę. Kilka dni podróży w karawanie może być przygodą życia. Fani sportów wodnych znajdą na Dżerbie doskonałe warunki i świetny sprzęt. Dla innych pozostaje plaża i czas pełen relaksu i słońca.

Na wyspie dostępna jest świetna baza hoteli, wycieczki oczywiście obejmują ofertę all inclusive ceny podobne jak w całej Tunezji. Na miejscu tez dostępna jest wypożyczalnia samochodów, skuterów oraz rowerów. Można także wypożyczyć sprzęt sportowy do uprawiania katesurfingu.

Licencja: Creative Commons