Przy wynajmowaniu mieszkania czyha na nas wiele niebezpieczeństw. Dowiedz się, jakimi zasadami powinieneś się kierować oraz czy znasz już wszystkie podstawowe zasady dotyczące najmu.

Data dodania: 2013-02-08

Wyświetleń: 1628

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

 Podejmując decyzję o udostępnieniu odpłatnie innej osobie naszej nieruchomości, należy posiadać dobrze przygotowaną umowę najmu.

Podczas zawarcia umowy najemca potrzebuje dowód osobisty, natomiast wynajmujący oprócz dowodu powinien dysponować tytułem prawnym do przedmiotowej nieruchomości.

Umowa najmu jest regulowana przez przepisy Kodeksu cywilnego art. 659-692, z czego art. 680-692 dotyczą szczegółowo kwestii związanych z najmem lokalu.  Każda umowa najmu powinna zawierać informacje:  data i miejsce zawarcia umowy oraz podać należy strony umowy: właściciel i najemca.

Należy wpisać imiona, nazwiska, adresy oraz nr dowodów. Opis przedmiotu najmu,  czyli należy wpisać adres lokalu mieszkalnego, jaka jest powierzchnia, ilość pomieszczeń, z których się składa, czy jest balkon, miejsce parkingowe itp. Koniecznie należy podać  wysokość czynszu, datę płatności, należy ustalić która ze stron ponosi koszty za energię, wodę itd. Umowa powinna określać czas trwania najmu, możliwe jest rozwiązanie umowy za pisemnym porozumieniem stron.

Wynajmujący ma prawo wypowiedzenia umowy jeśli najemca nie płaci czynszu, zachowuje się nieodpowiednio. Najemca nie może wprowadzać zmian w lokalu niezgodnych z umową. Lokator musi zgłaszać skutki awarii na bieżąco, aby wynajmujący mógł szybko reagować.   Do umowy należy dołączyć protokół przekazania, a w momencie zakończenia najmu, protokół odbioru, przede wszystkim trzeba spisać liczniki, wpisać wszelkie braki i ewentualne zniszczenia, dokonane przez najemcę.

Najemca zobowiązany jest oddać mieszkanie w stanie niepogorszonym.

Pamiętać trzeba, że protokół odbioru stanowić będzie podstawę do końcowego rozliczenia się stron i zwrotu kaucji. Kaucja powinna być zwrócona w ciągu miesiąca, od dnia zakończenia najmu.

Wynajmując mieszkanie, musimy zdecydować w jakiej formie będziemy odprowadzać podatek od dochodu jaki uzyskamy z wynajmu. Istnieje jeszcze jedna forma, umowa użyczenia, od niej nie odprowadzany jest podatek.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena