Eksperci zapowiadają na ten rok wzrost cen energii elektrycznej o 30-40%, a w dalszej perspektywie nawet o 60-80%. Galopujące ceny energii powodują, że konsumenci zmuszeni są do poszukiwania alternatywy dla drogich dostawców.

Data dodania: 2013-02-09

Wyświetleń: 2091

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Obecnie prawo daje możliwość wyboru sprzedawcy energii. Innymi słowy klient indywidualny ma możliwość wybrania pośrednika dostaw energii, dzięki czemu może obniżyć swoje rachunki. Warto zwrócić uwagę na to, że oszczędność tutaj jest efektem konkurencji, przede wszystkim pomiędzy firmami, które odpowiadają niejako za obsługę administracyjną tej dostawy. Niemniej, klienci, którzy dobrze sobie przekalkulują planowane zmiany mogą sporo zaoszczędzić w skali roku czy w dalszej perspektywie.

Dywersyfikacja sprzedawców energii nadal jest na początku drogi do pełnej liberalizacji rynku. Jak tłumaczy Robert Zagożdżon z Centrum Energetycznego „Tylko klient, który naprawdę chce zerwać umowę z monopolistą na danym rynku oraz wybrać dostawcę alternatywnego, może wspomóc liberalizację rynku.”

Dane pokazują, że już kilkadziesiąt tysięcy klientów indywidualnych zmieniło sprzedawców energii, ale można się spodziewać dalszych przetasowań na rynku sprzedawców energii. Jeśli proces ten nadal będzie dynamicznie postępował, można liczyć na dalsze korzyści cenowe dla klientów.

Zagożdżon dodaje, że „Liberalny rynek jest dobry nie tylko dla klienta, ale i dla sąsiadów czy nawet całego społeczeństwa.”

Wydaje się więc, że wobec przewidywanych wzrostów cen energii, będą rosły firmy pośredniczące pomiędzy producentami i odbiorcami energii. Warto tutaj pamiętać, że pomimo oczywistych korzyści, można również zmienić przysłowiową siekierkę na kijek. Urząd Regulacji Energetyki na specjalnie uruchomionej stronie "Masz Wybór" podpowiada na co zwrócić uwagę, aby odnieść rzeczywiste korzyści przy zmianie pośrednika.

Należy przede wszystkim dobrze zapoznać się z ofertą potencjalnego pośrednika. Trzeba zwrócić szczególną uwagę na ceny, ale również i sposoby płatności. Często zaskoczeniem dla klientów jest długość obowiązywania kontraktu, dlatego warto przeczytać całą umowę przed złożeniem pod nią podpisu. Ostatnia rzecz, na którą należy zwrócić uwagę to dodatkowe, ukryte opłaty. Są one praktyką niedozwoloną i zapisy o dodatkowych opłatach powinny nas zaalarmować.

Poznając dobrze oferty sprzedawców energii można poczynić spore oszczędności. Trzeba jednak pamiętać o kilku zasadach, które uchronią nas przed niespodziankami.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena