Dowiedz się o rozwoju branży badawczej i laboratoryjnej.

Data dodania: 2014-10-22

Wyświetleń: 2720

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Do rozwoju nowych technologii jest potrzebne stały rozwój. Głównym czynnikiem skąd nadchodzi specjalistyczna wiedza jest poznanie i doświadczenie. Jest to paradygmat znany już ze starożytności. Zgodnie z nim ludzkość ciągle stara się badać nieznane. Obecnie najczęściej wykonuje się to w laboratoriach.

W Polsce rozwój nauki dosyć dynamicznie wzrasta od 2000 roku. Dzieje się tak dzięki dołączeniu do Unii Europejskiej. Członkostwo w tych strukturach pobudziło postęp nauki. Nie wyłącznie poprzez dostęp do funduszy z programów rozwojowych ale również ułatwiło wymianę kadry naukowej i wiedzy w obrębie całej Europy. Dołączenie do grona poważnych graczy takich jak Francja czy Niemcy uwiarygodniło również wizerunek Polski na arenie międzynarodowej. Przez to ilość zagranicznych inwestycji rośnie, także w sektorze badawczym.

Wpływy dla dostawców sprzętu laboratoryjnego wzrastają także poprzez ciągły rozwój technologiczny. Duże znaczenie mają tutaj wymiary sprzętu pomiarowe na nowszy. Niestety w polskich placówkach naukowych nadal można spotkać sprzęt z lat 90 czy nawet 80. A przy jego użyciu dokładność pomiarów często spada. A wraz z nią miarodajność wyników. Takiej sytuacji mają zapobiegać kolejne obostrzenia i regulacje prawne. Przestarzały sprzęt, w szczególności taki, który wykorzystuje szkodliwe substancje jest powoli wycofywany z laboratoriów. Dostawcy sprzętu naukowe bez wątpienia na tym zyskują.

Ostatnim ważnym czynnikiem wpływającym na wzrost w sektorze laboratoryjnym jest ciągły pęd ku nowym technologiom. Wynajdywanie nowych zastosowań czy funkcji sprzętu elektronicznego sprawia, że skupia się również większą uwagę na jakości materiałów czy sprzętu badawczego. Chcąc wykonywać miarodajne pomiary nie sposób przeprowadzać badania używając mierników pamiętających czasy PRL. Takie skupienie się na dokładności oraz wysokiej jakości badań sprawia, że laboratoria muszą inwestować w nowszy sprzęt.

Branża dostawców sprzętu laboratoryjnego opiera się na współpracy z państwowymi oraz prywatnymi ośrodkami badawczymi. Podchodzenie do przetargów czy składanie ofert jest w tym sektorze na porządku dziennym. Warto poobserwować tą gałąź przemysłu, bo ma one bardzo dobre prognozy na przyszłość. 

Licencja: Creative Commons
0 Ocena