Kominek to wcale nie jest taka prosta sprawa, jak by się mogło wszystkim wydawać. Przede wszystkim bezwzględnie musi spełniać wiele standardów bezpieczeństwa, które pomogą w uchronieniu domowników np. przed zaczadzeniem tlenkiem węgla.

Data dodania: 2013-01-31

Wyświetleń: 1192

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Zasady dotyczące montażu kominka dotyczą:

tego, gdzie kominek można zamontować,

jak i czym kominek można obudować,

jaką może mieć wysokość,

jakiej wielkości może być palenisko - wkład.

Jednym z bardzo ważnych i ciekawych parametrów jest również to, ile powietrza musimy do naszego kominka dostarczyć.

Zaskakujący jest fakt, że wszystkie wytyczne dokładnie zapisane są w Rozporzadzeniu Ministra Infrastruktury. Jakie ilości są tam podane?

Kominek zamknięty: 10m3 powietrza na godzinę na 1kW mocy cieplnej pieca,

Kominek otwarty: ilość powietrza, która spowoduje, że prędkość jego przepływu w otworze wkładu nie będzie mniejsza niż 0,2 m/s.

Dlaczego powietrze jest tak ważne:

W każdym piecu, w którym spalane jest drewno, dla utrzymania paleniska konieczne jest dostarczenie odpowiedniej ilości powietrza.

To właśnie powietrze wydobywa się później z komina w postaci dymu. Naturalne jest zatem, że w przypadku, gdy powietrze pochodzi z wnętrza domu, to powstaje podciśnienie. Aby nie doszło do niebezpiecznej sytuacji, trzeba w miejsce zużytego powietrza dostarczyć zatem nowe.

Do czego może prowadzić niedostateczna ilość powietrza w kominku:

kłębienia się dymu w pomieszczeniu,

problemów z utrzymaniem ognia,

zapychaniem się wentylatorów.

Jeszcze kilka lat temu dostarczenie odpowiedniej ilości powietrza do kominków było dość dużym problemem. Dzisiaj najnowocześniejsze techologie pozwalają na opracowanie takich kominków, w których zużycie powietrza jest bardzo małe, a jego przepływ bezpieczny.

Powietrze nie jest oddawane bez konkretnego celu, ale wykorzystywane do efektywnego wytwarzania energii cieplnej. Tym samym całe spalanie jest bardziej efektowne, a zarazem bezpieczniejsze.

Cała czynność doprowadzania powietrza do paleniska polega na jego przepływie przez odpowiednią instalację zamontowaną tuż przy palenisku.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena