Co kryje się pod pojęciem wełna mineralna? I dlaczego jest ona coraz częściej używanym materiałem podczas ocieplania budynku? Na rynku prym wiodą dwa rodzaje wełny mineralnej: kamienna i szklana.

Data dodania: 2013-01-28

Wyświetleń: 1122

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Przede wszystkim jest ona ceniona jako najlepszy z możliwych izolator ciepła. Wiąże się to z tym, że w swojej strukturze posiada ona duże ilości powietrza oraz mikroskopijne włókna mineralne.

Wełna mineralna:

jest niepalna, minimalizuje zatem rozprzestrzenianie się ognia podczas ewentualnego pożaru,

nie przepuszcza ciepła, zmniejsza zatem koszty poniesione na ogrzewanie domu,

minimalizuje przenoszenie się hałasu z jednego pomieszczenia do drugiego.

Wełnę mineralną najczęściej stosuje się do ocieplania przestrzeni pomiędzy dachem a podddszem, ma jednak bardzo dużo różnych innych zastosowań, np. do ocieplania ścian, stropów.

Z wełny kamiennej możemy wykonywać izolacje cieplne, także te, które mogą być narażone na wszelkie obciążenia i odkształcenia. Z kolei wełna szklana sprawdza się do ocieplania poddasza, stropu, dodatkowo jest znacznie lżejsza od kamiennej.

Wełna mineralna stosowana do ocieplania budynków jest materiałem bardzo odpornym na przenikanie wilgoci. Zawdzięcza to specjalnemu zabiegowi, jakim jest hydrofobizacja. Nie oznacza to oczywiście faktu, że wełna zamoknie, jeśli np. pozostawimy ja na deszczu czu wpadnie nam do wody. Hydrofobizacja polega raczej na tym, że odpowiednio zastosowana wełna, zabezpieczona przed dostępem do wody, nie powinna przepuszczać wilgoci.

Aby być pewnym, że nasza wełna rzeczywiście dobrze sprawdzi się w naszym domu, najlepiej kupić ją u znanych producentów tego produktu.

Uwaga! Podczas układania wełny należy zachować wszelkie zasady bezpieczeństwa. Wełna mineralna bowiem pyli, mogąc powodwać podrażnienie układu oddechowego oraz oczu.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena