Wełna mineralna to obecnie jeden z najbardziej popularnych materiałów termoizolacyjnych wykorzystywanych przy budowie domu. Powstaje z kamienia bazaltowego i obecnie można ją nabyć w formie płatów, mat, otulin lub luzem.

Data dodania: 2011-01-18

Wyświetleń: 1757

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Choć wełna posiada kilka wad, jest zaliczana do najbardziej opłacalnych wyrobów izolacyjnych.

Wełna mineralna – wady i zalety

Wełna mineralna to jeden z najlepszych izolatorów cieplnych. Według badań naukowców jej współczynnik przenikliwości ciepła, tak zwany współczynnik Lambda, jest stosunkowo niski, co niezwykle podnosi efektywność systemów cieplnych zastosowanych w naszym domu. Nie bez znaczenia jest także dobra izolacja akustyczna, która zapewnia intymność i komfort we wszystkich pomieszczeniach, w których do izolacji została użyta wełna mineralna. Jest to także stosunkowo bezpieczny materiał, ponieważ do jego zalet należy również ognioodporność i niepalność. Dzięki zastosowaniu procesu hydrofobizacji wełna mineralna nie pochłania wody, umożliwia swobodny przepływ pary. Należy również docenić jej mechaniczne walory – rzadko ulega uszkodzeniom. Wełna mineralna jest niesamowicie elastyczna i sprężysta. Dzięki temu łatwo ulega formowaniu w należytym miejscu, montaż jest technicznie prosty i niewymagający specjalistycznego sprzętu. Do jej głównych wad zalicza się przedewszsystkim duży ciężar własny, co podwyższa nieco koszt założenia - izolacja musi być solidnie przymocowana.

Gdzie stosujemy wełnę mineralną

Ze względu na swoje liczne właściwości, a w szczególności dobrą termoizolację oraz dużą zdolność pochłaniania dźwięków wełnę mineralną można zastosować praktycznie wszędzie. Głównie montuje się ją w ścianach działowych, ścianach głównych domów drewnianych, stropach, podłogach itp. Bardzo często stanowi jedyne docieplanie poddaszy.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena