Gdy przychodzą mrozy, nie da się żyć bez ogrzewania. W wielu kamienicach wciąż pali się węglem, co jest uciążliwe ze względu na czasochłonność zajęcia, brud i zapach.

Data dodania: 2013-01-07

Wyświetleń: 1347

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Trudno ogrzać duże, wysokie pomieszczenia, w dodatku z nieszczelnymi oknami. W takich i innych sytuacjach warto zastanowić się nad modernizacją systemu grzewczego albo nad zakupem dodatkowym grzejników. Wiadomo, że wybór rodzaju ogrzewania podyktowany jest przez wiele czynników – m.in. cenę, typ pomieszczenia i możliwości techniczne. Nie chodzi tu tylko o ogrzewanie pomieszczeń, ale też o ciepło wody. Trudno już przecież wyobrazić sobie, że kiedyś ludzi myli się w lodowatej wodzie ze studni. Na szczęście obecnie z solidnym ogrzewaniem nie powinno się marznąć, nawet gdy przychodzą niskie temperatury.


Niektóre rodzaje ogrzewania to:
-centralne (CO) – najpopularniejsze i najchętniej stosowane, bezpieczne i niedrogie. Polega na ogrzewaniu pomieszczeń za pomocą gorącej wody, pary wodnej i powietrza znajdujących się w grzejnikach, które zlokalizowane są w całym domu. Ten typ ogrzewania wymaga, by doglądać pieca znajdującego się w kotłowni, który jest odpowiedzialny za dystrybucję ciepła do mieszkań i pokoi, a nawet sieci budynków.
-elektryczne – można nim łatwo sterować, ale, niestety, jest drogie. Stosuje się je często w mieszkaniach, w których uprzednio funkcjonowało ogrzewanie węglem i nie ma szans na zainstalowanie ogrzewania centralnego;
-podłogowe – jest to ogrzewanie elektryczne lub wodne montowane pod płytkami łazienkowymi (a coraz częściej także w innych pomieszczeniach) na całej powierzchni. Ogrzewanie to promieniuje ciepło, które nie kumuluje się u sufitu pomieszczenia. Dzięki temu likwiduje się chłód, podłoga jest przyjemnie ciepła, a mieszkanie wygląda estetycznie (brak konieczności montowania grzejników). Do tego dochodzą wszelkie grzejniki, kominki, bojlery. Coraz popularniejsze stają się też alternatywne źródła energii, jak na przykład ogrzewanie słoneczne. Warto wybierać ogrzewanie efektywne, ekologiczne i niedrogie. Od typu pomieszczeń będzie zależało, które okaże się najkorzystniejsze.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena