Gdy jest ciepło i częściej się pocimy, pasożytnicze grzyby mają najlepsze warunki do rozwoju. Bądźmy czujni. Nawet niewielkie swędzenie i złuszczanie się naskórka mogą być pierwszym symptomem infekcji.

Data dodania: 2013-01-04

Wyświetleń: 1138

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Długa lista agresorów

Grzybicę mogą wywołać dermatofity, drożdżaki lub pleśnie. Dermatofity atakują owłosioną skórę głowy, stopy, dłonie, pachwiny i tułów, zwykle najdłużej jest leczona grzybica paznokci. Wśród grzybów drożdżopodobnych rzadko kiedy nie infekuje nas Candida, zajmując fałdy skórne. Do grzybów pleśniowych lubiących żywić się naskórkiem należy m.in. Aspergillus i Mucor. Ich zarodniki krążą swobodnie w powietrzu. Wdychane prowokują duszności w astmie oskrzelowej i nasilają katar sienny. Lokalizują się na śluzówce jamy ustnej i czasem wychodzą poza obrzeża warg. Od pewnego czasu zaczęły nas atakować obojętne dotąd dla człowieka szczepy grzybów: Alternaria bipolaris, Absidia Rhizopus, Culvularia. Na pojawienie się nowych agresywnych szczepów mamy niestety duży wpływ poprzez rosnącą ilości używanych przez nas chemikaliów.

Jak chronić się przed infekcją

Noś przewiewną odzież z naturalnych materiałów. Często myj łatwo pocące się okolice ciała i stosuj zasypki hamujące rozwój grzybów. Pod pachy bluzki lub sukienki naklej wkłady antypotne.

Zadbaj o stopy i zrezygnuj z ciasnego, nieprzewiewnego obuwia, skarpet ze sztucznych tworzyw. Zmieniaj skarpety dwa razy dziennie.

Korzystając z basenu, zakładaj klapki z gumy, a nie z pianki, w której mikroby mają korzystniejsze warunki do życia. Przed wejściem na basen i po wyjściu z wody koniecznie spryskaj stopy preparatem antygrzybicznym. Potem dokładnie spłucz całe ciało oraz włosy wodą i wyszoruj je mydłem lub szamponem. Nie zapomnij opłukać również strój kąpielowy i klapki.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena