Londyn to miasto tętniące życiem, gdzie panuje niepowtarzalny klimat. Zobaczyć możemy najciekawsze zabytki, muzea, Big Bena oraz najsłynniejszy dom towarowy na świecie.

Data dodania: 2012-12-18

Wyświetleń: 1189

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 3

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

3 Ocena

Licencja: Creative Commons

Big Ben
Sylwetka wieży zegarowej na północnym krańcu Houses of Parliament jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych widoków na świecie. To neogotycka wieża o wysokości niemal 100 m. Wskazówki zegara mają odpowiednio 270 i 430 cm, a jego tarcza liczy ponad 5 m średnicy. Nazwa Big Ben pochodzi prawdopodobnie od imienia nadzorującego budowę wieży Benjamina Halla.

Dzisiejszy Londyn jest niezwykłą mieszanką XIX-wiecznej zabudowy i wspaniałych przykładów współczesnej architektury. Przenikające się światy tradycyjnej wiktoriańskiej Anglii i nowoczesnej metropolii najlepiej widać w City. Będąc w Londynie, na pewno wypada zobaczyć symbole tego miasta, czyli Pałac Buckingham, Opactwo Westminsterskie, Pałac Westminsterski, Tower of London i Tower Bridge.

Londyńska Tower, otoczona grubymi na blisko cztery metry murami, to oficjalnie Pałac i Twierdza Jej Królewskiej Mości oraz jedno z najpopularniejszych miejsc w Wielkiej Brytanii. W swej historii budynek był fortecą, więzieniem, pałacem, a nawet służył jako zoo. Dziś wewnątrz budowli znajduje się muzeum przechowujące broń, zbroje, niezwykle wartościowe insygnia koronacyjne, obrazy i biżuterię. Tower of London jest strzeżona przez ubranych w dawne stroje oficerów wojskowych.

Nieopodal Tower of London znajduje się drugi po Big Benie największy symbol Londynu - słynny Tower Bridge - most zwodzony na Tamizie. Charakterystycznym elementem mostu są dwie wieże, połączone u góry dwoma pomostami. Ma 244 metrów długości i harmonizuje ze stylem zamku. Od początku swojego istnienia uznawany był za arcydzieło ówczesnej inżynierii.

Południowym brzegiem Tamizy dojdziemy w pobliże mostu Westminster, gdzie stoi jedna z największych i najmłodszych atrakcji turystycznych - London Eye, przypominający gigantyczny diabelski młyn. W owalnych wagonikach wynoszonych na wysokość 135 m można podziwiać panoramę miasta. Przyjemność ta dostarcza nam niezapomnianych wrażeń.

Popołudniową porą najlepiej odpocząć w jednym z londyńskich parków. Do wyboru mamy St. James's Park, najstarszy w Londynie, lub Hyde Park. Możemy zrelaksować się ponadto w Regent's Park lub pojechać do Kew Gardens, pięknego ogrodu botanicznego na południu Londynu.

Stolicę Anglii można zwiedzać na wiele sposobów. Najwygodniej poruszać się metrem. Turyści chętnie wybierają przejażdżki piętrowym autobusem, z otwartym górnym pokładem. Przewodnik opowiada w nim zgromadzonym o mijanych właśnie zabytkach. Najlepiej jednak ograniczyć korzystanie ze środków lokomocji do minimum i wyruszyć na zwiedzanie Londynu piechotą. Tylko w ten sposób można poznać miasto dokładnie.

Licencja: Creative Commons