Wielka Brytania to zapierające dech w piersiach krajobrazy, wspaniałe zabytki, przepiękna architektura i tradycja, do której Brytyjczycy są bardzo przywiązani.

Data dodania: 2012-12-18

Wyświetleń: 1217

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Wielka Brytania jest położona w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna

Wielka Brytania to kraj bardzo nowoczesny, a jednocześnie bardzo przywiązany do tradycji. Zgodnie z tradycją, każdego roku w dniu 8 czerwca obchodzone są urodziny królowej. Podczas tego święta odbywa się pokaz Straży Konnej.
Każdego dnia o 17.00 odbywa się Tea Time, czyli rytuał picia herbaty (przeciętny Brytyjczyk wypija dziennie około 8 filiżanek herbaty).

Brytyjskie atrakcje
Wielka Brytania słynie przede wszystkim z trzech rzeczy: rodziny królewskiej, Londynu i uniwersytetów. Pierwsza jest znamienna przez znaczny udział w światowej polityce. Stolica Londyn słynie ze znamiennych zabytków i charakterystycznej, bardzo typowej dla kraju kultury. Londyńskie budki telefoniczne, piętrowe autobusy czy Big Ben – atrakcje rozpoznawalne na całym świecie. Istotnym elementem brytyjskiej kultury są również uniwersytety Oxford i Cambridge. Co szczególnego jest w tych uczelniach? Przede wszystkim światowy poziom nauczania oraz ilość noblistów. Wielka Brytania obfituje także w zabytki zaliczane do klasycznych, czyli monumentalne zamki, doskonale zachowane klasztory, pałace czy niepowtarzalny Stonehenge. Jeszcze innym charakterystycznym dla Wielkiej Brytanii elementem jest monumentalna przyroda. Kraj jest znany ze starych ogrodów, doskonale utrzymanych przez rzesze ogrodników ze starymi pięknymi drzewami i szerokimi alejami. Szczególnym miejscem do zwiedzenia są Królewskie Ogrody Botaniczne. Jeśli kogoś nie pociągają zabytki do Wielkiej Brytanii może go przyciągnąć bogactwo zapierających dech krajobrazów.

Kultura regionalna
Wieka Brytania jest państwem, które łączy w sobie kulturę i obyczaje wielu narodowości. Odzwierciedla się to bardzo wyraźnie w odrębności regionalnej i specyficznym poczuciu odrębności. Cechą szczególną szkockiego społeczeństwa jest system klanowy, wyróżniający się odrębnością strojów, w tym słynnych kiltów, zawodami dudziarzy, grami zręcznościowymi ze słynnym rzutem sosnowych pni, spotkaniami towarzyskimi ceilidh, obfitującymi w muzykę i taniec ludowy. Nieco mniej charakterystyczna, ale równie odrębna jest kultura Walii. Cechuje ją szczególnie utrzymanie czystego języka walijskiego obowiązkowego w szkołach, specyficzne zamki oraz festiwal pieśni i tańca regionalnego. Trzeci odrębny region to Irlandia, rozkochana w muzyce i tańcu. Chociaż region obfituje w oficjalne imprezy, to taniec i granie są spontaniczne na każdym kroku. Nadal zachował się język irlandzki.

Anglicy są konserwatywni, zdystansowani w stosunku do obcych, Irlandczycy i Szkoci są za to otwarci i żywiołowi, a cała Wielka Brytania charakteryzuje się specyficznym poczuciem humoru. Na świecie znany jest powszechnie słynny angielski humor. Specyficzne są również brytyjskie święta.

W Wielkiej Brytanii bardzo rzadko pada śnieg. Szczególnie łagodny klimat panuje na wybrzeżu zwanym angielską riwierą. Jest to wymarzone miejsce dla turystów. Słoneczne plaże i turkusowa ciepła woda. Zatoka Tor jest jedną z najpiękniejszych na całym brytyjskim wybrzeżu. Czerwone skały klifów otaczają piaszczyste zatoki, morze ma turkusową barwę, a na dodatek wyrastają z niego skaliste wyspy o fantastycznych kształtach.

Licencja: Creative Commons
2 Ocena