Choć dopiero spodziewamy się pierwszych ataków zimy, to nie zaszkodzi pomyśleć już nad wiosennymi porządkami, a właściwie nad prawdziwą metamorfozą domu czy mieszkania.

Data dodania: 2012-12-14

Wyświetleń: 1466

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Niejedna kobieta marzy o ogrodzie zimowym, w którym pomimo śnieżnej zawieruchy za oknem, będzie mogła usiąść z filiżanką gorącej herbaty w otoczeniu intensywnie zielonych roślin i pięknie pachnących kwiatów. Można powiedzieć - nic wielkiego, wystarczy zabudować balkon, dzięki czemu zyskamy nie tylko całoroczny ogród, ale także wygospodarujemy dodatkowy metraż. Projektowanie zabudowania balkonu nie jest jednak aż tak łatwe, a wymaga przede wszystkim szeregu zabiegów formalnych. Jeśli mieszkamy w bloku, powinniśmy wystąpić o zgodę do spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej. Jeśli budynek, w którym mieszkamy został wpisany na listę zabytków, zgodę na założenie oranżerii wydać powinien także konserwator zabytków. Jeśli zdecydujemy się na zabudowę bez zgody, musimy liczyć się z ukaraniem za samowolę budowlaną.
Kiedy formalności zostały już dopełnione, warto skusić się na aranżacje 3D - w ten sposób architekt zaprezentuje nam kilka swoich pomysłów dotyczących zabudowy balkonu. Jeszcze kilkanaście lat temu Polacy chętnie zabudowywali balkony zwykłymi oknami, dzisiaj możliwości jest znacznie więcej. Indywidualne projekty wnętrz takich zimowych ogrodów wykorzystują najczęściej duże i przesuwne tafle szkła osadzone w pasujących do elewacji ramach. Kiedy chcemy, aby oranżeria zdobiła nie tylko nasze mieszkanie, ale i cały budynek, zadbajmy o utrzymywanie czystości szyb, a także o wspomniane wcześniej dopasowanie do całości bryły budynku. W trakcie zabudowywania balkonu powinniśmy również mieć na względzie wytrzymałość elementów użytych do wzniesienia konstrukcji. Przy pracach budowlanych tego typu polecane są hartowane szkło oraz profile aluminiowe, które „pracują” na elementach ślizgowych i mocowaniach wykonanych ze stali nierdzewnej.
Dalsze prace, czyli projekty wystroju zabudowanego balkonu zależą tylko od naszego pomysłu i finezji. Najczęściej przeznaczeniem takiego dodatkowego metrażu staje się całoroczny zieleniec, choć w takim wypadku należy wybrać rośliny odpowiednie do nasłonecznienia i mikroklimatu panującego w pomieszczeniu, które oczywiście należy systematycznie wietrzyć.
Najlepiej poradzić się sprzedawcy ze sklepu ogrodniczego, choć każdy miłośnik kwiatów będzie zapewne wiedział, że należy dobrać gatunki o podobnych wymaganiach, a liście roślin nie mogą dotykać szyb (które latem będą gorące, a zimą chłodne). Poza tym balkon może zostać zaadaptowany na przykład na kącik ze stolikiem kawowym i regałem z książkami, dzięki czemu stanie się przedłużeniem pokoju dziennego.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena