Istnieje wiele możliwości transportu towarów. Już od lat niezmiennie najpopularniejszym z nich jest transport drogowy, który zdystansował transport kolejowy oraz morski. Jest on chętniej wybierany z uwagi na dużą elastyczność w opracowywaniu trasy przewozu, małe skomplikowanie logistyczne oraz  niską cenę usługi.

Data dodania: 2012-12-14

Wyświetleń: 1980

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Również i z tym sposobem wiążą się jednak komplikacje, z których musimy zdawać sobie sprawę jeszcze przed podjęciem decyzji o przewozie towarów.

Jedną z głównych zalet, przeważającą o opłacalności transportu drogowego jest gęsta sieć dróg, po których poruszać mogą się przewoźnicy. Sprzęty GPS pomagają w wybraniu najkrótszej lub najszybszej trasy, dzięki czemu nawet osoby bez przygotowania i umiejętności logistycznego planowania są w stanie wybrać optymalną trasę do transportu. Z korzystaniem z dróg wiążą się jednak pewne komplikacje. Przede wszystkim, na bariery w swobodnym poruszaniu się natrafią kierowcy aut ciężarowych.

Władze największych miast polskich zastrzegły zakaz wjazdu w ich obręb, co wymusza korzystanie z obwodnic i dróg alternatywnych. Niektóre miasta otwarte są dla aut ciężarowych jedynie w określonych godzinach i kierowcy muszą przygotować się na postój do późnych godzin nocnych, zanim wjadą na teren metropolii.

Możliwość przejazdu zależy zazwyczaj od wagi auta. Na wielu drogach wprowadzone został ograniczenia co do wagi auta wraz z towarem. Najcięższe z nich mogą poruszać się jedynie po mocno ograniczonej trasie. Ciężar aut weryfikowany jest zazwyczaj poprzez wagę wbudowaną w powierzchnię drogi. Jeśli wjedzie na nią auto o zbyt dużym ciężarze sprzęt informuje o tym kierowcę poprzez tablicę informacyjną. Jeśli zbagatelizuje on wyświetlenie ostrzeżenia zaalarmowana zostanie policja, która zatrzyma zbyt ciężkie auto.

Duże utrudnienia wiążą się także z wysokością aut dostawczych. Każdy kierowca ponadprzeciętnie wysokiego auta musi ściśle trzymać się ograniczeń, jakie występują przy okazji wiaduktów, tuneli itp. Informacje o wysokości podawane są jeszcze przez przeszkodą. 

Bariery w transporcie drogowym uzależnione są również od korków i przestojów, które tworzą się na mocniej uczęszczanych trasach. Trudno jest przewidzieć miejsce ich wystąpienia, ponieważ nie tylko wynikają one z dużej intensywności ruchu, ale także problemów powstałych nagle – przede wszystkim w związku ze stłuczkami i wypadkami. Jeśli brak jest drogi zamiennej – kierowca zmuszony jest stać w oczekiwaniu na rozwiązanie problemu.

Wielkie problemy w transporcie drogowym wynikają z dużego uzależnienia od warunków pogodowych. Niekorzystne czynniki, takie jak deszcz czy śnieg spowalniają transport, podnosząc jednocześnie możliwość wystąpienia dodatkowych utrudnień. W najbardziej skrajnych przypadkach śnieg, lód czy gołoledź uniemożliwiają w ogóle przemieszczanie się. Kierowca czekać musi wówczas na oczyszczenie i posypanie drogi przez wyspecjalizowane jednostki. Jeszcze przed zimą kierowcy muszą pamiętać o przygotowaniu auta na wymagające warunki pogodowe- zadbać o zmianę opon na zimowe, wymianę płyn do spryskiwaczy i inne modyfikacje.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena