Kleje techniczne i kleje uniwersalne używane przez nas na co dzień to dwie różne rzeczy, różniące się zastosowaniami oraz skutecznością.

Data dodania: 2012-11-29

Wyświetleń: 1405

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Kleje, które spotykamy na co dzień w sklepach, nadają się do klejenia niewielkich powierzchni oraz drobnych napraw w naszych domach. Nie zależy od nich bezpieczeństwo domowników, czy sprawność jakichkolwiek urządzeń. Nie powinniśmy się łudzić, że marketowe preparaty będą w stanie połączyć na stałe ważne elementy jakichkolwiek urządzeń. Oczywiście skleimy nimi buta, czy przykleimy wieszaczek w łazience lub kuchni. Zamocujemy też nogę, która odpada od krzesła. Na wiele więcej nie możemy liczyć. W żadnym wypadku nie powinniśmy stosować ich do napraw sprzętu elektrycznego czy elektronicznego.

Kleje techniczne, które posiadają specjalistyczne zastosowanie, sprzedawane są przez profesjonalne firmy, a ich przeznaczenie jest ściśle sprecyzowane. Do różnego rodzaju elementów będziemy potrzebowali innych klejów. Elementy gumowe oraz plastikowe z powodzeniem połączy ze sobą klej cyjanoakrylowy, którego dużym atutem jest bardzo szybkie schnięcie. Kleje anaerobowe służą do mocowania łożysk, cylindrów czy kół zębatych, a poliuretanowe pozwalają na klejenie szyb.

Wśród klejów technicznych znajdziemy również preparaty, które służą do uszczelniania połączeń różnego typu. Dzięki wysokiej lepkości oraz elastyczności będą stanowiły doskonałą barierę, zabezpieczającą przed przedostaniem się w określone miejsce pyłów, cieczy czy powietrza. Żywica epoksydowa najczęściej jest stosowana do napraw w elementach stalowych czy żeliwnych. Ester dimetakrylowy będzie chronił przed korozją. Dzięki swoim właściwościom ma szerokie zastosowanie w przemyśle samochodowym.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena