Wątroba to jeden z niewielu organów, o które powinniśmy dbać w szczególny sposób. Jest to narząd całkowicie nieunerwione jednakże, nie oznacza to, że możemy zaniedbać go i całkowicie się nim nie przejmować. Wątroba pełni wiele ważnych funkcji począwszy od przekształcania węglowodanów złożonych, poprzez syntezę IGF-1, cholesterolu, glikogenu,czynniku krzepnięcia krwi, żółć, aż do neutralizacji toksyn.
W związku z tak licznymi zadaniami realizowanymi przez wątrobę, bardzo trzeba uważać na to by jej nie przeciążyć. Nie licząc zaburzeń wrodzonych, szacuje się, że około 15% ludzkości ma problemy z tym narządem.
Co powoduje choroby wątroby?
Przede wszystkim zła dieta. Do najważniejszych jej składników, które obciążają pracę wątroby zaliczyć można alkohol, lekarstwa i tłuszcze zwierzęce. Ich nadmierna ilość powoduje, że wątroba zwyczajnie „nie wyrabia”, a co za tym idzie może nastąpić kilka związanych z tym powikłań. Początkowo może ograniczyć się to do jednorazowego obrzęku wątroby, która zacznie dotykać woreczek, w którym jest osadzona, a to z kolei wywoła u nas ból. Jednorazowy przypadek takiego bólu powinien być dla nas sygnałem, że zaczyna dziać się coś złego i powinniśmy zmienić naszą dietę.
W przypadku, kiedy jednak zaniedbamy ową przypadłość, okazać się może, że dopadnie nas z czasem kolka wątrobowa, marskość czy kamica żółciowa. Oczywiście to tylko drobne przykłady chorób, na które się narażamy.
Wątroba ma sporo pracy do wykonania, nie możemy zapomnieć o tym jakże ważnym fakcie. W pewnych sytuacjach należy jej się więc odpoczynek. Mimo faktu, że posiada jako jeden z nielicznych organów zdolności regeneracji, to ma swoje ograniczenia. Przede wszystkim kiedy wystąpi u nas ból wątroby trzeba dać sobie chwilę odpoczynku. Czasem wystarczy usiąść, poczekać chwilkę i ból minie, i co najważniejsze przestać ją truć. Ludzie narzekający na problemy z wątrobą to najczęściej ludzie otyli, lekomani i ci, którzy nadużywają alkoholu.
Jak poznać, że z wątrobą zaczyna dziać się niedobrze?
Oczywiście ból wątroby, który został już wspomniany to tylko jeden z paru objawów, jakie mogą nastąpić. Bardzo często spotykanym znakiem, alarmującym nas odnośnie naszego stanu zdrowia jest uczucie sytości, w sytuacji, kiedy nie powinno to następować. Występuje też znaczny spadek łaknienia. Im bardziej zaawansowane stadium choroby wątroby, tym objawy mogą się nasilić i powodować wymioty, czy zżółknięcie skóry.
Wątroba to nasz natrudzić filtr, który w ciągu dnia wykonuje tysiące przemian opartych na tym co spożywamy. Kiedy wątroba zaczyna nie wyrabiać, odczuwamy negatywny skutek tychże substancji, z których organizm nie został oczyszczony, stąd właśnie pochodzą te właśnie objawy.
Jak poradzić sobie z problemami z wątrobą?
Oczywiście o wiele łatwiej jest zapobiegać niż leczyć, dlatego też, wskazane jest stosowanie odpowiedniej diety. Najważniejsze by nie przesadzać z tym co powoduje ból, czyli ze wszystkim co tłuste i posiada skomplikowany skład chemiczny. Zastanówmy się dwa razy zanim zadecydujemy o użyciu soli, gdyż jej nadmierne ilości również szkodzą. Standardowo tak jak w większości diet, starajmy się ograniczyć słodycze i wszystko co tuczy, kosztem tego co zawiera witaminy. Bardzo dobrze jest stosować przeróżnej maści zioła, albowiem wiele z nich bardzo dobrze wpływa na stan wątroby.
Kiedy już mowa jest o leczenie, zazwyczaj ogranicza się do stosowania leków i ziół. Bywają jednak przypadki, kiedy jedynym wyjściem jest przeszczep, bądź wycięcie chorej części wątroby