W wielu przypadkach choroby zakaźne stają się bardzo groźne dla człowieka. Bywa tak, jeśli zostaną one źle zdiagnozowane lub zbagatelizowane przez osobę chorą.

Data dodania: 2012-11-08

Wyświetleń: 1752

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

W okresie jesienno-zimowym, a także wiosną, najczęstszymi objawami chorobowymi są ból gardła, zmęczenie, senność, bóle głowy, powiększenie węzłów. Typowe objawy przeziębienia, anginy czy grypy. Wydawać by się mogło, że to nic groźnego. Oczywiście źle postawiona diagnoza, która może przeoczyć takie choroby jak mononukleoza, może doprowadzić do powikłań, które są zdecydowanie większe i bardziej groźne w skutkach. Osoby chorujące na tą przypadłość odczuwać też mogą bóle brzucha, a to wszystko spowodowane np. zwiększoną śledzioną czy wątrobą. Mogą występować także inne dolegliwości, takie jak nudności.

Na pewno choroby takie jak mononukleoza to przypadłość najczęściej spowodowana poprzez przenoszenie względem bezpośredniego kontaktu. Wirus, który przenoszony jest na przykład poprzez pocałunek, może być obwieszczeniem tej właśnie choroby. Chyba najbardziej niepokojące jest to, że na tą chorobę nawet nie ma odpowiedniego szczepienia. Leczenie mononukleozy odbywa się w sposób doraźny, poprzez podawanie odpowiednich środków przeciwbólowych, przeciwgorączkowych czy pastylek, które ssie się w przypadku bólu gardła.

Nie należy się jednak zbytnio zrażać. Sama choroba nie przebiega w jakiś szczególny sposób. Tylko w niektórych przypadkach dochodzi do poważnych powikłań. Groźnym jest pęknięcie śledziony, co wymaga natychmiastowej reakcji operacyjnej. Ta pocałunkowi choroba, bo między innymi stąd się bierze - przez ślinę - jest bardzo często wykrywana. Niestety nie da się ustalić na podstawie oględzin - badania czy jest to grypa czy jednak mononukleoza. W tym przypadku warto jest poddać się bardziej szczegółowym badaniom krwi, aby ustali, jakie są rzeczywiste przyczyny danego stanu zdrowia człowieka. Dobrze jest uchronić się przed tego typu chorobą na podstawie unikania kontaktów: picia z jednej butelki, szklanki, czy jedzenia tej samej potrawy, np. kanapki. Dzieci bardzo często wkładają różnego typu przedmioty do buzi, warto zwracać uwagę, aby tego nie robiły. Odpowiednie podejście rodziców w tym przypadku na pewno sprawi, że zachorowanie na tę chorobę będzie o wiele mniejsze. Może mieć ona także możliwości nawrotowe, dlatego warto kontrolować swój stan zdrowia. Wieczne osłabienie organizmu, senność, otępienie, brak koncentracji, ból gardła czy głowy może być symptomem, ale niekoniecznie musi wskazywać, że to właśnie ta choroba.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena