Oszczędzać można zawsze, codziennie. Robienie zakupów (czyli wydawanie) to idealna okazja, by zaoszczędzić (nie wydać). Warto więc poświęcić chwile i dowiedzieć się jak to zrobić.

Data dodania: 2012-10-31

Wyświetleń: 2799

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

1. Rób listę zakupów nawet, gdy idziesz tylko po kilka drobiazgów. Jeśli masz listę, nie zapuścisz się w rejony sklepu, do których nie masz potrzeby się udać. Nie kupisz też rzeczy, które nie są Ci potrzebne – z założenia lista ich nie zawiera.

2. Zakupy zawsze rób wtedy, kiedy masz na to czas. Pośpiech zawsze jest złym doradcą – na zakupach także. Musisz mieć czas na to by się skupić i pomyśleć nad tym co kupić a czego nie.

3. Nie sugeruj się ceną za opakowanie – przeliczaj zawsze cenę za jednostkę ilości (litr, kilogram). W większych sklepach ta cena jest podana, ale sklepy potrafią się mylić – jeśli coś budzi Twoją wątpliwość – sprawdzaj.

4. Zawsze bierz pod uwagę, że najwięcej oszczędzasz nie na produktach najdroższych, ale na tych, które kupujesz najczęściej. Zwróć więc uwagę na to, co kupujesz codziennie. Ograniczenie takiego wydatku o kilka groszy przyniesie rozsądną oszczędność w trakcie miesiąca czy roku.

5. Jeśli kupujesz opakowanie zbiorcze, zawsze przelicz na jak długo Ci wystarczy, uwzględniając to, jaką ilość danego produktu zużywasz aktualnie. Kontroluj także datę przydatności do spożycia – pozwoli Ci to ograniczyć ilość jaką wyrzucisz z powodu przeterminowania. Jeśli wiesz, że zużyjesz jedynie połowę kupowanej ilości, cena musi być o więcej niż połowę niższa od opakowania pojedynczego. Wtedy nawet połowa ilości byłaby w opłacalnej cenie.

6. W supermarkecie, tuż przed udaniem się do kasy warto przejrzeć wózek – często można odłożyć jeden czy dwa niepotrzebne, wzięte pod wpływem chwili produkty.

7. Warto nosić ze sobą gotówkę a nie kartę – bardziej będziemy się pilnować, gdy kwota przeznaczona na wydatki będzie ograniczona. Trudniej też będzie rozstać się z banknotami niż z elektroniczną gotówką.

8. Nie warto chodzić po zakupy żywnościowe na głodniaka – w tym stanie mamy większą ochotę na wszystko co widzimy.

9. Pamiętaj, że przy każdych zakupach wolno Ci się targować – w tym celu musisz tylko poprosić kierownika sklepu. Jeśli Twoje zakupy w znaczący sposób przekraczają wartość zakupów robionych przez klientów danego sklepu, jest duża szansa, że otrzymasz rabat lub bon na kolejne zakupy.

10. Robiąc duże zakupy (drogie produkty), zawsze postępuj według algorytmu zakupów, czyli:

- Rozpoznanie, czyli dowiadujemy się co jest na rynku i co konkretnie chcemy kupić (na jakich cechach urządzenia nam zależy). Sprawdzamy też, czy rodzina lub bliscy znajomi nie planują podobnego zakupu, by połączyć siły, wymienić się opiniami i być może zaplanować wspólny zakup, by osiągnąć dodatkowy rabat.

- Orientacja w rynku, Sprawdzamy co z rzeczy, które sobie upatrzyliśmy jest dostępne, porównujemy ceny i oglądamy rzeczywisty towar. Wycieczka do sklepu jest nieodzowna.

- Targowanie, a w zasadzie jego pierwsza runda. Sprawdzamy w jakiej najlepszej cenie uda nam się zakupić towar w sklepie. Faza ponadobowiązkowa – daje nam informację, ale nie zawsze skutkuje uzyskaniem najniższej możliwej ceny w ogóle. Warto dodać, że zaproponowanie zapłaty gotówką za towar, który objęty jest systemem ratalnym (szczególnie 0%) często wiąże się z uzyskaniem dodatkowego rabatu – przy ratach 0% sklep ponosi dodatkowe koszty, więc skłonny będzie z nami negocjować. Realnie utargować można około 5%.

- Sklepy internetowe, przeważnie tańsze niż stacjonarne odpowiedniki. Warto więc odwiedzić kilka witryn i sprawdzić ile możemy oszczędzić kupując w Internecie (nie zapomnijmy doliczyć kosztów transportu). Dodatkowe 10% do osiągnięcia.

- Targowanie (druga runda). Analogicznie do poprzedniej rundy, tylko tym razem na celowniku stawiamy witrynę internetową. Możliwości około 5% rabatu.

- Serwisy aukcyjne – tutaj szansa na znalezienie produktu jest mała, ale kwota jaką można oszczędzić niebagatelna – często bowiem sklepy internetowe umieszczają aukcje swoich produktów w cenach jeszcze niższych niż na swoich witrynach (ale czasem wyższych, więc warto każdorazowo sprawdzić). Czasami na tym etapie udaje się znaleźć jakiś jeszcze tańszy sklep. Dla fanatyków – można się potargować. Rabat możliwy do osiągnięcia to około 2% od ceny aukcyjnej. Argumentacja to: zakup większej ilości przedmiotów, zakup na innych aukcjach a w ostateczności także zakup poza allegro przedmiotu nie wystawionego na aukcji (w przeciwnym razie jest to łamanie regulaminu allegro).

Licencja: Creative Commons
2 Ocena