0 głosów

Znane są tysiące sposobów zabijania czasu, ale nikt nie wie, jak go wskrzesić. Jak twierdzą jednak naukowcy - grunt to dobra organizacja i konsekwentna realizacja wyznaczanych celów.

Wiecznie brak Ci czasu ?
Krok po kroku podpowiemy Ci jak mieć go więcej !

Znane są tysiące sposobów zabijania czasu, ale nikt nie wie, jak go wskrzesić.
Albert EinsteinMoja przyjaciółka Klaudia zawsze była niesamowicie zorganizowana – opowiada Jola. Gdy się poznałyśmy studiowała dwa kierunki, równocześnie zaliczała praktyki w różnych firmach i szlifowała wieczorami angielski i francuski. Po studiach bardzo szybko znalazła najpierw jedną, potem drugą świetnie płatną pracę, wyszła za mąż, urodziła dziecko i ... zaczęła robić doktorat. Do tego jeszcze zawsze rewelacyjnie wyglądała. Wypoczęta, uśmiechnięta, zadbana, nic dodać nic ująć, kobieta sukcesu pełną parą. Powiem szczerze wpadałam przy niej w kompleksy. Kiedyś na naszych cotygodniowych babskich pogaduszkach spytałam jej wprost, jak ona to robi. Byłyśmy w tym samym wieku. Ale ja skonczyłam w tym samym czasie co ona tylko jedne studia, mój angielski był na poziomie takim samym od lat,mimo wielu rozpoczętych kursów językowych, na męża widoków póki co nie było. Pracowałam od końca studiów wciąż w tej samej, byle jakiej firmie za byle jakie pieniądze. Do tego jeszcze byłam od pewnego czasu wiecznie niewyspana i sfustrowana. Bez ochoty na nic. W czasie szczerej rozmowy dała mi wtedy jedną, ale brzemienną w dobre skutki radę – Jolka, zorganizuj się.

Grunt to dobra organizacja
Włącz spokojną muzykę. Usiądz w wygodnym fotelu, odpręż się i zamknij oczy. Spójrz na to jak wygląda twój dzien i twoje życie oczyma widza. Żeby móc precyzyjnie wyznaczyć cele, które chcesz osiągnąć musisz najpierw zastanowić się w którym momencie życia i gdzie znajdujesz się obecnie. Skup się przede wszystkim na dwóch obszarach. Pomyśl nad tym co daje ci siłę i satysfakcję, a co osłabia i męczy. Jakie są twoje mocne, a jakie słabe strony. Następnie spróbuj wyobrazić sobie siebie za rok, za pięć, za piętnaście i za trzydzieścipięć lat. Postaraj się, żeby te wizualizacje były w miarę dokładne i precyzyjne. Swoje refleksje możesz spisać na kartce – pomogą ci w wyznaczaniu twoich celów.

Małymi krokami – czyli sztuka wyznaczania celów
Umiejętność wyznaczanie celów krótko i długoterminowych jest najbardziej optymalną techniką planowania używaną przez najlepszych i odnoszących sukcesy w swojej dziedzinie sportowców, artystów i ludzi biznesu. Poprzez wyznaczenie celów decydujesz co i kiedy chcesz osiągnąć i krok-po-kroku przybliżasz się w kierunku ich realizacji. Jeśli precyzyjnie określisz co chcesz osiągnąć, wiesz na czym się koncentrować aby to zrobić. Dodatkowo dobre planowanie daje Ci długoterminową wizję całości twoich działań i świetną motywację na cały okres trwania ich realizacji.

Koncentracja to podstawa sukcesu.
Nasze życie ma obecnie niesamowite tempo. A czasu mamy ciągle za mało. Tak się też składa, że choćbyśmy nie wiem jak sie starali wyrobić na czas ze wszystkim to i tak zostanie jeszcze cała masa rzeczy, których nie zdążymy zrobić. Im prędziej zaakceptujemy ten fakt – tym lepiej dla nas, bowiem zaczniemy mieć wówczas większą kontrolę nad czasem który mamy do wykorzystania w danym momencie. Podstawowa zasada efektywności to maksymalna koncentracja na tym co robimy tu i teraz. Nie myśl o tym co masz jeszcze do zrobienia, myśl o tym co właśnie robisz.
Poświęcając całą uwagę, wszystkie siły i możliwości tylko jednej konkretnej sprawie paradksalnie o wiele szybciej posuwamy się do przodu niż łapiąc „kilka srok za ogon”, działając po omacku i w chaosie. Dzięki koncentracji zdołamy w przeciągu określnego czasu zrealizować więcej zaplanoanych zadań.


Wyznaczyłeś cele ? Określ priorytety i czas ich realizacji !
To właśnie sekret tych, którzy robią tyle rzeczy na raz. W rzeczywistości bowiem nie robią oni więcej niż jedną rzecz w danym momencie, ale pracując zadaniowo – ich czas jest bardziej efektywny i wykorzystany. Zeby tak się jednak stało musisz wyznaczyć priorytety. Spisz swoje cele i przypisz im odpowiednie cyfry i tak np. jedynka niech oznacza cel dla ciebie najważniejszy, a np. dziesiątka najmniej ważny. Następnie zastanów się nad czasem realizacji każdego z twoich celów (np. miesiąc, dwa lata itd.)

Zostań swoim menadżerem
Jednorazowa akcja okreslania i wyznaczania celów, nie przyniesie rezultatów bez kontroli jak przebiega proces ich wdrażania i realizacji. Najlepiej, przynajmniej na początku, prowadz osobisty dzienniczek w którym codziennie będziesz podsumowywać co już udało ci się zrealizować. Albo zaplanuj sobie jedno popołudnie w miesiącu gdzie przy dobrej herbatce i muzyce w ciągu pól godziny rozliczysz się ze swoich dokonań.

Nie chcesz działać w pojedynkę ? Mozemy zrobić to razem ! Zajrzyj na www.netkobiety.pl napisz swój cel i termin jego realizacji. Na pewno znajdziesz tutaj przyjaciół, którzy chętnie się przyłączą do twojego pomysłu i będą dla Ciebie wsparciem!
Licencja: Creative Commons