Komputery zawładnęły naszym życiem. Nie ma szans na to, aby żyć bez codziennego dostępu do urządzeń komputerowych. Jednakże nie każdy radzi sobie z ich „normalnością”. Jak uchronić dziecko przed zatraceniem się w fikcyjnym swiecie?

Data dodania: 2012-10-20

Wyświetleń: 1626

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Pogoń za pieniądzem sprawia, że rodzice mają coraz mniej czasu dla swoich dzieci. Uważają, że dobra materialne dadzą dzieciom szczęście.  Jest to droga prowadząca donikąd, gdyż dziecko zatraca się w świecie, w którym czyhają na nie niebezpieczeństwa. Uzależnienie od komputera i gier komputerowych jest niezwykle trudne do wyleczenia. Rodzice uważają, ze stają na wysokości zadania, dbając o to, aby dziecko miało sprzęt na najwyższym poziomie, w razie czego kupują nowy lub też dbają, aby był on rozbudowywany. Wiele firm umożliwia rozbudowę komputerów, ale ślepe dążenie do tego, żeby dziecko wszystko co najlepsze a jednocześnie było pozbawione bliskości rodziców, jest drogą niebezpieczną.

Warto więc zwrócić uwagę na to, aby dziecko miało to, co jest mu potrzebne do życia i normalnego funkcjonowania, jednakże poświęcać dziecku czas. Badania pokazują, że coraz więcej dzieci uzależnia się od komputera i spędza przy nim bardzo wiele czasu. Dziecko dla gier komputerowych jest w stanie zrobić wszystko i w wielu przypadkach nawet nie śpi, nie je i nie chodzi do szkoły. Takie drastyczne uzależnienie jest już ostatnim sygnałem dla rodziców, że dziecko trzeba leczyć. Potrzebna jest w takim przypadku pomoc psychologiczna. Rodzice często mają zbyt dużo obowiązków, aby zorientować się szybciej, iż dziecko uzależnia się. Zdarza się wiele przypadków, w których dzieci są w stanie zabić za brak dostępu do Internetu czy awarię komputera. Jest to niebezpieczne nie tylko dla zdrowia, ale także dla życia dzieci i osób w ich otoczeniu. Warto zastanowić się, jak dużo czasu twoje dzieci spędzają w świecie internetu i czy nie jest to już uzależnienie.

Sprawdź, czy z twoim dzieckiem jest wszystko w porządku:

1. 3 do 4 godzin – jest to uzależnienie pierwszego stopnia;

2. 5-7 godzin - drugi stopień - dziecko jest roztargnione, rozdrażnione, reaguje gwałtownie na brak dostępu do sprzętu komputerowego lub Internetu;

3. Powyżej 7 godzin - uzależnienie 3 stopnia - zapominanie o spaniu, jedzeniu, spożywanie posiłków przed komputerem, wpadanie w szał, jeśli komputer nie działa lub nie ma dostępu do Internetu.

Każde z takich zachowań trzeba leczyć, gdyż jest to prosta droga, aby dziecko straciło kontakt z rzeczywistością. Jest to choroba cywilizacyjna, jednakże nie możemy zaprzeczyć, iż dobrze, że komputery stale się rozwijają. Ułatwiają nam one życie. Niestety, w niektórych przypadkach przez brak uwagi rodziców mogą doprowadzić do tragedii.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena