Alergia (zwana także uczuleniem) oznacza wrażliwość organizmu, jak i jego reakcje na przeróżne alergeny (substancje alergiczne). Przedostają się one z naszego otoczenia, zaś reakcje nasilają się zwłaszcza w lecie.

Data dodania: 2012-09-27

Wyświetleń: 1488

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

O tym, jak uciążliwa może być alergia, wiedzą tyle te osoby, które na nią chorują. Najnowsze statystyki podają, że z alergią zmaga się 10-30% całej populacji. A odsetek ten może jeszcze wzrosnąć, gdyż nie wiadomo, kiedy może ona nas zaatakować, ani w jakim wieku.

W jakie części naszego organizmu atakuje alergia?

 Zaatakowany może zostać układ oddechowy, co uwidacznia się dusznościami, kaszlem oraz świszczącym oddechem. Układ pokarmowy reaguje w postaci biegunki oraz bólów brzucha. Także nos, skóra oraz oczy reagują na różnorodne alergeny. Nasz nos często będzie zatkany. Dodatkowo zmagać się można z uciążliwym kichaniem. Z kolei oczy często będą załzawione oraz zaczerwienione. Skóra także będzie reagować zaczerwienieniem. Dodatkowo dojść może do tego obrzęk oraz świąd.

Najskuteczniejszą metodą na pozbycie się alergii, byłoby całkowite wyeliminowanie alergenu. W praktyce jest to jednak często niemożliwe. Nie każdego alergenu można się pozbyć. Przykładowo: uczuleni na orzechy, w łatwy sposób mogą je wyeliminować, ale osoby uczulone na rożnego rodzaju pyłki roślinne nie mają lekkiego życia.

Walczyć z alergią można na wiele sposób. Do tych domowych należy wzmacnianie naszego organizmu za pomocą witamin, takich jak B5 (wątroba, drożdże, ryby, orzechy włoskie) oraz E (migdały, oleje roślinne, olej rycynowy, warzywa, jajka). Warto także zakupić różnego rodzaju suplementy, które pomogą dodatkowo wzmocnić nasz organizm.

Gdy domowe metody leczenia alergii nie przynoszą skutku, warto wypróbować leki przeciwalergiczne, które nabyć można w aptekach. Przy leczeniu stosuje się między innymi leki przeciwhistaminowe, przeciwleukotrienowe, kromony, jak i glikokortykosteroidy. Ich skuteczność jest wysoka, jeśli podaje się je odpowiednio wcześnie, jeszcze przed cyklem alergicznym.

Ostatnią metodą na walkę z alergią jest odczulanie, które zwane jest także immunoterapią. Polega ona na zwiększeniu tolerancji u chorego na czynniki alergiczne, poprzez podawaniu mu alergenów. Na samym początku dawki są małe, ale z biegiem kuracji ulegają zwiększeniu. Występują dwa rodzaje odczulania: podskórne oraz podjęzykowe. Podskórne oznacza serię zastrzyków, natomiast podjęzykowe to przyjmowanie alergenu w postaci tabletek, bądź kropli.

Alergia to bardzo uciążliwą choroba. Można jednak z nią skutecznie walczyć. Nie należy w żaden sposób lekceważyć alergii, gdyż może to spowodować dużo poważniejsze następstwa, w postacji astmy oskrzelowej.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena