Problemy ze wzrokiem mogą pojawić się już we wczesnym dzieciństwie. Są one wyjątkowo groźne w okresie, kiedy dziecko uczy się czytać i pisać – mogą powodować zniechęcenie, zmęczenie i trudności w nauce.
Badanie noworodków
Już po urodzeniu pediatra sprawdza, czy źrenice dziecka prawidłowo rozszerzają się i kurczą pod wpływem ostrego światła. Ocenia on również prace mięśni okoruchowych. Minie jednak kilka miesięcy, zanim uda się całkowicie określić, czy rozwój i praca oczu przebiegają prawidłowo. Warto wiedzieć, że u każdego dziecka urodzonego przed terminem badanie wzroku przeprowadzane jest wyjątkowo szczegółowo, głównie pod kątem retinopatii. Wiąże się to z faktem, że narząd wzroku nie jest jeszcze w pełni rozwinięty. Udowodniono również, że wcześniaki częściej zapadają na jaskrę oraz zaćmę. Regularne badania pozwolą wcześnie wykryć oraz zapobiec rozwojowi choroby.
Badanie w szkole
Podstawowe badanie ostrości wzroku oraz odróżniania barw wykonuje pielęgniarka szkolna w ramach badań bilansowych. Podczas nich sprawdzane są: ostrość widzenia, prawidłowe widzenie barw oraz zdolność widzenia przestrzennego. W przypadku wychwycenia jakiejkolwiek nieprawidłowości, dziecko otrzymuje skierowanie do lekarza okulisty.
Opieka specjalistyczna
Wśród najczęściej diagnozowanych schorzeń oczu u dzieci wyliczyć możemy: dalekowzroczność, krótkowzroczność oraz astygmatyzm. Niekorygowane schorzenia mogą być dopiero początkiem kłopotów ze wzrokiem - w przyszłość dziecko narażone będzie na trwałego zeza lub chroniczne stany zapalne spojówek. Wcześnie dobrane okulary korekcyjne pomogą wyeliminować te zagrożenia.
Dzieci, u których wykryto jakiekolwiek zmiany w obrębie widzenia, powinny pozostawać pod stałą opieką okulisty. Poradnia okulistyczna zapewni nie tylko kompleksowe badania wzorku dziecka, ale również zleci wykonanie okularów korekcyjnych oraz podpowie, jak prawidłowo dbać o wzrok i kondycję młodych oczu.