Do najczęstszych problemów, którymi zajmują się ginekolodzy, zaliczamy:
- zaburzenia miesiączkowania
- stany zapalne pochwy
- niepłodność
- nowotwory narządów rodnych
- zespół policystycznych jajników
- torbiel jajnika
- nadżerka szyjki macicy
Badanie ginekologiczne można podzielić na kilka etapów. Na początku lekarz przeprowadza wywiad z pacjentką, podczas którego zbiera informacje na temat cyklu miesiączkowego, współżycia, schorzeń występujących u innych kobiet w rodzinie (np. nowotwory) oraz ewentualnych niepokojących objawów takich jak upławy, krwawienie czy ból podczas stosunku. Kolejny etap to badanie piersi. W przypadku młodych kobiet jest to USG sutka, w przypadku kobiet po 40-tce – mammografia. Samo badanie ginekologiczne wykonywane jest przy pomocy wziernika oraz palców i służy sprawdzeniu rozmiaru, pozycji i stanu poszczególnych narządów wewnętrznych oraz ma za zadanie wykluczyć obecność ewentualnych stanów patologicznych. W razie konieczności ginekolog zleca dodatkowe badania takie jak USG czy cytologia.
Na podstawie wywiadu i badania ginekolog nie tylko zdiagnozuje schorzenia układu płciowego, ale też dobierze najwłaściwszą formę antykoncepcji – najskuteczniejszą i najmniej szkodliwą dla danej pacjentki. U ginekologa kompleksową i profesjonalną opiekę znajdą także kobiety ciężarne.
Kiedy zgłosić się do ginekologa? Na wizytę do ginekologa powinna wybrać się każda dziewczyna, która ukończyła 16 rok życia lub rozpoczęła współżycie. Poradnictwem ginekologicznym zajmuje się m. in. poradnia ginekologiczna w Skoczowie.