Techniki tworzenia i zdobienia biżuterii artystycznej rzadko są wymyślane na bieżąco. Twórcami oryginalnych ozdób są zazwyczaj osoby, które interesują się sztuką i poszukują inspiracji w rozwiązaniach, które już kiedyś były wykorzystywane. 

Data dodania: 2012-09-21

Wyświetleń: 2281

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

decoupageIch sukces polega zatem na tym, że, odwołując się do dobrze znanych rozwiązań, potrafią stworzyć coś indywidualnego. Tak właśnie przedstawia się sytuacja i wówczas, gdy mówimy o ręcznie robionej biżuterii zdobionej techniką decoupage.

Technika decoupage od wieków była wykorzystywana do ozdabiania przedmiotów, jej niekwestionowaną zaletą było zaś to, że mogła być stosowana na niemal każdej powierzchni. Polega na odpowiednim przygotowaniu drewna, szkła, mas plastycznych i wielu innych powierzchni, a następnie na naklejaniu na nich wzoru wyciętego z papieru albo serwetki. Pierwotnie osoby zajmujące się tego rodzaju zdobnictwem koncentrowały się również na starannym i wielokrotnym nakładaniu na tak przygotowaną powierzchnię lakieru, ich ambicją było bowiem stworzenie wrażenia, że papierowy wzór znajdował się na niej od zawsze.

Źródeł techniki decoupage należy doszukiwać się w kulturze syberyjskich nomadów, wiele czasu upłynęło już jednak od momentu, w którym ostatni z nich ozdabiali w ten sposób groby swoich bliskich. Dziś decoupage jest zauważalny nie tylko przy produkcji biżuterii, ale również ceramiki, a najbardziej staranne produkty osiągają zawrotne ceny.

Osoby, które chcą eksperymentować z tą techniką mogą liczyć na pewne ułatwienia. W sprzedaży dostępne są zarówno odpowiednie podkłady i serwetki papierowe i ryżowe, jak i specjalne kleje ułatwiające pracę. Twórca biżuterii może liczyć również na poradniki dla początkujących i to zarówno te, które pojawiają się na blogach i są opatrzone zdjęciami, jak i te, które przybierają postać wideoporadników. Kluczem do sukcesu ciągle jednak pozostaje wyobraźnia twórcy.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena