Artykuł to definicja słowa "nikotynizm". Opisuje czym jest i jakie zagrożenia niesie ze sobą nikotynizm.

Data dodania: 2008-01-18

Wyświetleń: 11381

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

A wiec, czym jest nikotynizm?

Nikotynizm to inaczej uzależnienie od nikotyny, a co za tym idzie również uzależnienie od palenia tytoniu. Papierosy uzależniają równie silnie jak narkotyki. Wielu pacjentów, byłych narkomanów i alkoholików twierdzi, że odstawić papierosy byłoby im o wiele trudniej.

Dlaczego to właśnie nikotyny pożąda nasz organizm?

Ponieważ nikotyna zawarta w dymie papierosowym podobnie jak inne środki uzależniające oddziałuje na nasz system nagradzania. Inaczej mówiąc działa na część mózgu, która związana jest z odczuwaniem przyjemności. Nikotyna powoduje zwiększenie ilości dopaminy, która daje nam odczucie przyjemności po zapaleniu papierosa, a także wzmacnia uzależnienie. Papierosy również oddziałują na nasze zmysły np. wzrok, słuch i węch. Wywołują reakcje odruchowe. To uwalnia potrzebę środka uzależniającego inaczej "głód nikotyny". Kiedy się stresujemy stymulujemy system dopaminergiczny. Dlatego stres również wyzwala potrzebę palenia.

Mówiąc, że jesteś uzależniony od papierosów tak naprawdę mówisz, że jesteś uzależniony od nikotyny. I to właśnie z nią będziesz chciał walczyć!!!

Tu dowiesz się jak rzucić palenie .
Licencja: Creative Commons
0 Ocena