Kontynuacja wątku technik szybkiego czytania.

Data dodania: 2008-01-10

Wyświetleń: 3844

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Jakie cele mogą Ci towarzyszyć podczas czytania najczęściej spotykanych rodzajów informacyjnych tekstów? Przypatrzmy się bliżej niektórym z nich.

Wiadomości

Wiadomości, jak sama nazwa wskazuje, służą przekazywaniu pewnej informacji i właśnie dlatego jest to najwartościowsza forma tekstu pod względem informacyjnym. Jednakże zawsze trzeba mieć na uwadze, że każda przekazywana informacja może uleć zniekształceniu, świadomemu lub nie świadomemu, zgodnie lub nie, z intencjami jej nadawcy. Idealna wiadomość, to sucha wiadomość, czyli taka, która bez zbędnego komentowania informuje co, gdzie, kiedy, kto, jak, z kim, za ile itd.

W praktyce czytając wiadomości (szczególnie w przypadku wiadomości branżowych) możesz wykorzystać je w następujący sposób:

- wykonać konkretną czynność – to może być cokolwiek, co zrobisz pod wpływem przeczytanej wiadomości, np. zamówić coś, zadzwonić, sprawdzić daną rzecz itp.

- sformułować przesłanki na podstawie których podejmiesz konkretną decyzję – możesz planować poczynić największą z dotychczasowych inwestycji w swojej firmie i potrzebujesz ustalić obiektywne kryteria, które pozwolą wybrać Ci najodpowiedniejszego realizatora tejże inwestycji.

- zdobyć ogólne rozeznanie – czyli to co zwane jest kierunkiem, w którym rozwija się dany rynek/branża. W tym wypadku chodzi raczej o wydobywanie tych informacji, które znajdują się „między wierszami”, co zwykle jest procesem intuicyjnym, gdyż każdy z nas czytając tą samą wiadomość, może dojść do zupełnie różnych wniosków.


Techniczne artykuły

Są to wszystkie te artykuły, które przeznaczone są dla osób z danej branży i związane są z wykonywaną przez Ciebie pracą, np. dla programisty będą to wszelkiego typu artykuły o programowaniu.

Jak już wiesz, czytanie nierozerwalnie wiąże się z celem, czyli świadomością, po co w ogóle czyta się jakiś tam tekst. Znając swój cel wystarczy czytać i szukać potrzebnych nam informacji. Aby się dwa razy nie powtarzać (czyli czytać dwa razy to samo), najlepiej już zawczasu przygotować sobie notes i w czasie pierwszego czytania wynotować wszystko to, co wydaje nam się, że jest nam potrzebne. To, czy faktycznie wszystkie wynotowane informacje okażą się nam potrzebne, wyjdzie „w praniu” i zwykle z kilkunastu wynotowanych punktów, praktycznie wykorzystasz kilka, jeden, albo w ogóle żaden. Samo życie i nie ma się czym zrażać.

Czytanie technicznych artykułów w ogóle wiąże się z szybkością, gdyż proszę zauważyć, że skoro znasz się na czym dobrze, to czytając kolejny tekst na ten temat, szybko dojdziesz do wniosku, że część informacji zwykle się powtarza, więc nie ma potrzeby, aby czytać to po raz setny, gdyż już prawdopodobnie znasz to na pamięć, więc możesz tą część tekstu spokojnie pominąć.

W praktyce czytanie takich artykułów, to „przemykanie, prześlizgiwanie się” wzrokiem po tekście w poszukiwaniu tych informacji, które są dla Ciebie nowe. Chyba, że czytasz w celu powtórzenia, utrwalenia jakieś wiadomości, wtedy to już zupełnie inna sprawa i takie „przemykanie” nie zda egzaminu.

--
Czy wiesz, że przeciętny Polak czyta z prędkością zaledwie 200 słów na minutę? Możesz to sprawdzić... i zmienić!

Zobacz na czym polega naprawdę szybkie czytanie
Licencja: Creative Commons
2 Ocena