Społeczeństwo większości państw europejskich szybko się starzeje. Dlatego dynamicznie rośnie liczba profesji związanych z gerontologią. Chodzi nie tylko o zawody ściśle związane z medycyną.

Data dodania: 2012-07-04

Wyświetleń: 1780

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

opiekunki osób starszychMiliony osób w zaawansowanym wieku potrzebują całodobowej opieki w domu. Tak jest na przykład w Niemczech, gdzie długość życia systematycznie rośnie z uwagi na znacznie lepsze warunki bytowania niż jeszcze pół wieku temu. Zapotrzebowanie na opiekunki dla seniorów stało się tak duże, że pracodawcy oraz pośrednicy krajowi dbają o ofertę na przyzwoitym poziomie, w tym godne zarobki. W tym miejscu można jednak dyskutować, gdyż płaca w granicach 1000 euro za wykonywanie tak ciężkiej pracy mało kogo w pełni satysfakcjonuje.

Głównym kryterium zatrudnienia w charakterze opiekunki osób starszych za granicą, jest znajomośc języka obcego. Często okazuje się to ważniejsze niż doświadczenie w opiece nad seniorami. Wiedza medyczna nie jest wymagana, ale podstawowe wiadomości na temat dolegliwości ludzi w podeszłym wieku są oczywiście mile widziane. Opiekunki często mają możliwość wyboru landu, w którym chciałyby podjąć zatrudnienie. Kontrakty zawierane są zwykle na kilka miesięcy. Dobre referencje znacznie zwiększają szanse na stałe zarobki.

Zawsze warto sprawdzać drobiazgowo umowę i pośrednika oferującego pracę. Wiarygodność firmy zweryfikujecie na branżowych forach internetowych i w Rejestrze Podmiotów Prowadzących Agencję Zatrudnienia. Pomocna może być również wizyta w najbliższej siedzibie Państwowej Inspekcji Pracy. Najlepiej oczywiście zaczerpnąć opinii znajomej, która korzystała już z usług danego podmiotu. Z gruntu podejrzane są oferty firm lub osób prywatnych, które nie podają danych dotyczących np. oficjalnej siedziby czy wpisu do wspomnianego wyżej rejsetru.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena