Alergie to rosnący problem naszych czasów. Badania wykazują, że ponad 30% populacji cierpi z powodu sezozowej alergii. Niestety, ilość osób nią dotkniętych ciągle wzrasta.

Data dodania: 2012-06-21

Wyświetleń: 1080

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Alergie sezonowe może powodować wiele czynników, takich jak zanieczyszczenia, kurz, pyłki, zwierzęce alergeny. Najczęstszym symptomem alergii w obrębie oczu jest uczucie świądu oczu oraz przekrwienie lub obrzmienie spojówek wraz z towarzyszącym łzawieniem. Nierzadko towarzyszą im świąd w nosie, kichanie i wodnista wydzielina. Alergeny przenoszone w powietrzu podrażniają rogówkę oraz zaburzają strukturę filmu łzowego, dlatego często dochodzi do zapalenia spojówek.

Objawy alergii nasilają się po bezpośrednim kontakcie z czynnikiem ją powodującym, dlatego pomocne jest unikanie alergenów oraz terapia rozpoczęta przed okresem pylenia.

Użytkownicy soczewek kontaktowych cierpiący z powodu sezonowej alergii odczuwają większy dyskomfort i często zaprzestają noszenia soczewek. Oczy są podrażnione i zmniejszona jest ich tolerancja na ciało obce. Ponadto alergie są przyczyną niestabilności filmu łzowego, a to może powodować większą ruchomość soczewek.

Obecnie dostępne są jednodniowe soczewki kontaktowe, które pomagają ulżyć symptomom sezonowej alergii, takim jak uczucie pieczenia, zaczerwienienie i łzawienie. Nie wymagają one czyszczenia, więc nie działają na nie konserwanty z płynów pielęgnacyjnych. Nie gromadzą się na nich starzejące się osady białkowe ani alergeny, gdyż codziennie wieczorem użyta soczewka wraz z wszystkim, co znalazło się na jej powierzchni, ląduje w koszu. Codzienna wymiana soczewek ogranicza więc kumulację alergenów i czynników drażniących. Dodatkowo soczewki jednodniowe nawilżają oko podczas mrugania, pomagają utrzymać stabilny film łzowy. Ponadto mogą one zadziałać jak bariera ochronna zmniejszająca ekspozycję rogówki na alergeny.

Po dobór odpowiednich soczewek osoby z alergią sezonową powinny skontaktować się ze swoim specjalistą.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena