Nadchodzi przyjemna, wiosenna aura, a wraz z nią plany na wakacyjny wyjazd. Z łatwością wyobrażasz sobie siebie na piaszczystej plaży, w dłoni trzymasz koktajl z lodem i naładowujesz się energią słoneczną.

Data dodania: 2012-05-26

Wyświetleń: 1469

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Natomiast w żaden sposób nie możesz wyobrazić siebie jako podróżnika, a przecież musisz się jakoś dostać w wymarzone miejsce. W takiej sytuacji żałujesz, że teleportacja to tylko filmowa fikcja.

Okazuje się, że co piąty podróżnik cierpi na CHOROBĘ LOKOMOCYJNĄ, zwaną kinetozą. Czym jest choroba lokomocyjna? To zespół nieprzyjemnych objawów, pojawiających się wskutek poruszania się różnymi środkami komunikacji. Dzieje się tak, ponieważ dochodzi do niezgodności pomiędzy bodźcami odbieranymi przez narząd wzroku, a tymi odbieranymi przez błędnik, czyli część ucha wewnętrznego, odpowiedzialnego za równowagę. Nasze oczy akceptują zmieniający się obraz, wysyłają informację do mózgu, który interpretuje to jako ruch, natomiast błędnik nie odbiera sygnału zmiany równowagi i wysyła informację, iż ciało pozostaje w miejscu. Wskutek tego dochodzi do powstania sprzecznych informacji, które docierają do mózgu, organizm uruchamia mechanizm obronny i tak pojawiają się dokuczliwe objawy.

Jakie są objawy choroby lokomocyjnej? Początkowo pojawia się znużenie, osłabienie, bóle głowy, które stopniowo przeradza się w znacznie bardziej męczące objawy, tj. zawroty głowy, zimne poty, nudności i w konsekwencji wymioty.

Jak przeciwdziałać chorobie lokomocyjnej? Zdarza się często też i tak, że ogarnięci strachem przed podróżą i pojawiającym się w myślach najczarniejszym ze scenariuszy, prowokujemy wystąpienie objawów. Dlatego należy uwolnić się od stresu, odciągnąć myśli w kierunku na przykład interesującej rozmowy. Warto pamiętać o kilku radach:

● Zawsze siadaj przodem do kierunku jazdy, w przypadku podróży autobusem wybieraj miejsca jak najbardziej oddalone od osi kół.

● Wietrz pojazd, a najlepiej decyduj się na krótkie zaczerpnięcie świeżego powietrza na zewnątrz.

● W czasie jazdy skup się na stabilnym punkcie krajobrazu, czyli horyzoncie.

● W trakcie podróży unikaj jedzenia tłustych potraw, picia słodkich, gazowanych napojów. Sięgnij po niegazowaną wodę mineralną, herbatkę koperkową lub z korzenia imbiru, skuteczną w przypadku mdłości.

● Nie powinieneś ubierać się zbyt grubo, zadbaj o to, by pas cię zbytnio nie uciskał, usiądź wygodnie, zrelaksuj się.

● Pamiętaj by wypocząć i wyspać się przed wyjazdem, zjeść lekkie śniadanie i nie pić napojów gazowanych.

 

Jeśli w twoim przypadku żadna z powyższych metod nie skutkuje, powinieneś sięgnąć po najskuteczniejszy sposób, a więc środki farmakologiczne. Leki dostępne są w różnej formie: jako pastylki do ssania, krople, drażetki, kapsułki, syrop, a nawet plastry.

Ostatecznie zawsze pozostaje nam lekarz, który z pewnością zaradzi naszej dolegliwości.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena